Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şişmanlamaya yağlı yiyeceklerin ve genlerin etkisi

23.10.2017
179
Şişmanlamaya yağlı yiyeceklerin ve genlerin etkisi

Yağlı yiyecekler vücutta yağlanmaya neden olmakla birlikte, insan beyninin etkinliğini da azaltır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar da insan beyninin düzensiz beslenme sonucunda entelektüel ve kaliteli etkinliğini yavaş yavaş kaybettiği belirlendi.

Virjinya eyaletinin Tıp Koleji’nden bir grup akademisyenin uzun vadeli araştırmaları sona erdi. Fareler üzerinde yapılan çalışmalarda gerçekten de beslenme bozukluğu ve yağlı yiyeceklerin etkisinden beyinde hafıza genlerinin dengesinin bozulmasına rastlandı.

Denemelerde kullanılan fareler iki gruba ayrılmıştır. Bir gruba dahil olan farelerde düzenleyici hipotalamus hormonlarının etkinliği donduruldu. Daha sonra her iki gruba bünyesinde yüksek dereceli yağ içeren yiyecekler verildi.

Genleri dondurulan fareler gıdadan sonra diğerlerine oranla daha az kilo almışlardı. Aynı zamanda onların diğer gruba oranla daha az yemek yedikleri de gözlenmiştir.

Böylece bilim adamları şişmanlamayı önlemek için bu genlerin insan vücudunda donduklarını iddia ediyorlar. Günümüzde insanlar beslenme sırasında hormonların yüksek etkinliği nedeniyle doymak içgüdüsünü duymazlar. Bu konuda beyine iletilen sinyal oldukça geç ulaşır ve bu zaman insan aşırı beslendiği için organizmada yağlanmaya yol açıyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.