Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sinirlenmeyi engelleyen yöntemler ve sinirlenmemek için yapılması gerekenler

18.08.2017
1.073
Sinirlenmeyi engelleyen yöntemler ve sinirlenmemek için yapılması gerekenler

Bu makalede gereksiz yere sinirlenmeyi bıraktırma yöntemlerini öğreneceksiniz. Aşağıda listelenen yöntemler size çok yardımcı olacaktır. Birçok kişi çok sık çeşitli nedenlerle sinirleniyor. Ve bu şaşırtıcı değil. İnsanın sağlığına bu negatif etkiler ve sonuçta insan bazı ciddi hastalıklarla karşı karşıya kalır. Mevcut sorunları ve zorlukları çözdükten sonra, insan yeniden oluşan sorunların çözümü hakkında düşünür ve yeniden sinirlenmeye başlıyor. Bu süreç insanda ömür boyu olabilir. Bu nedenle, insan kendini kontrol etmelidir ve sinirden kendini korumalıdır.

Sinirlenmeyi engelleyen yöntemler ve sinirlenmemek için yapılması gerekenler:

1- Problemler oluştuğu zamanı çözmeye çalışın.

Hiçbir zaman tüm sorunlar birden çözüm mümkün değildir. Eğer eski sorunlardan ve başaramadığınız işlerden dolayı daima düşünceliyseniz, bu sağlığınıza negatif etkileyecektir. Örneğin, bir şey meydana geldi, ya da hoş olmayan bir olay oldu, bu hususta sinirlenmek yerine düşünmek gerekir. Acaba bunları çözmek için ne yapmak gerekiyor diye.

2- Olduğunuz günü yaşayın.

Hiç bir zaman geçmiş ve gelecekte sizi bekleyen olaylar hakkında sinirlenmeyin. Önemli olan şudur ki, şimdiki zamanda sizi ne bekliyor. Bu demek değildir ki, sadece bu günle yaşamak gerekir (ancak, mutlu insanlar böyle olur), elbette ki, gelecek planları yapmak ve onlara ulaşmak için çalışmak gerekir.

Bilinmelidir ki, sinir hücrelerinin sağlığı ve korunması şuna bağlıdır ki, siz bu günü nasıl yaşamalısınız. Ve bu günü kendinizi ve çevrenizdeki insanlar için fayda ile geçirmeye çalışın. Böyle olunca sinir için hiçbir sebep olmayacaktır.

3- Tüm olguları toplayarak, analiz edin.

Her birimiz değişik nedenlerle sinirleniyoruz. Bunu yok emekçin, sinirlendiğiniz tüm kaynakları bir arada not edin, yani somut olarak sizi rahatsız eden nedir. Bu listeyi ortaya koyduktan sonra, her bir notu ayrı analiz edin. Nedenleri ve sinirin kaynağını bulun.

4- Zorunluluğu kabul edin.

Öyle de olabilir ki, siz bir türlü, yaşanan duruma veya olaylara etki edemiyorsunuz. Bu durumda idrak etmelisiniz ki, bunu hiçbir yöntemle değiştirmek mümkün değildir ve bunu öyle de kabul etmemiz gerekir.

5- En kötü sonuca kendinizi alıştırın

Öyle bir durum ortaya çıkabilir ki, herhangi bir olayın gidişini değiştirmek mümkün olmuyor, bu yüzden sinirlenmeyin ve heyecan geçirmenin hiçbir önemi yoktur. Bu durumda kendiniz için en kötü olabilen sonucu belli edin. Ve bunu anlayıp kabul ettiğinde, artık o size öyle kötü ve trajik görünmeyecek.

6- İş ile meşgul olun.

Her ilginç ve eğlenceli olan iş, insanı sakinleştirir ve stres durumundan uzaklaştırır. Böyle bir duruma düştüğünüz takdirde, hemen herhangi bir ilginç ve eğlenceli işle meşgul olun, böyle olunca sinirlenmeyeceksiniz.

7- Diğer insanların görüşleri hakkında sinir geçirmeyin.

İnanın ki, bunu yapmak gereksizdir. İnsanların çoğu, onlar hakkında diğer insanların ne düşündüğü konusunda, sinirlenebiliyorlar. Oysa insanların çoğu sizin hakkında düşünmüyor, çünkü onların kendi sorunları çok fazladır. Bu nedenle, nasıl düşünüyorsanız, öyle yapın.

8- Başkalarından bir şeyler beklemeyin

Genellikle ebeveynler, akrabalar, dostlar, tanıdıklar birbirinden bir şeyler bekliyorlar. O yüzden onlardan darılmak gerekmez. Çünkü insanların hepsi ayrı çeşittir. Biz kendimiz de ideal değiliz.

9- Kendinize sorun oluşturmayın.

Öyle olur ki, herhangi bir şeyi beklerken, biz önceden tasavvur ediyoruz ki, nasıl olabilir, en kötü seçenek icat ediyoruz ve bu nedenle çok sinirleniyoruz. Gerçekten bunu hiç bir hareket ile değiştiremeyecekseniz, sinir yapmanın hiçbir yararı yoktur. Eğer sonucun alınması için elinizden geleni yaptıysanız ve olumlu bir sonuç yoksa bununla anlaşmak gerekir.

10- Razı olun ki, bir eksiklik değildir.

Siz kendinizden memnun değilseniz, demek ki bu sizin eksikliğinizdir. Ve ömür boyu kendinizde eksiklik bulacaksınız (boyunuzdan ve kilolarınızdan tutun, akıl ve hassasiyet gibi). Sadece bu yüzden sinire gerek yoktur, çünkü ideal insan yoktur, siz dâhil olmak kaydıyla. Bununla anlaşıp kabul etmek gerekir. Çünkü herhangi bir yönden büyümenize ve başarınıza hiçbir engel olmuyor.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.