Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sigarayı bırakmanın en kolay yolu: Özel noktalara iğne batırma

05.01.2019
153
Sigarayı bırakmanın en kolay yolu: Özel noktalara iğne batırma

Zevk aldığımız sigara bize sonra çok pahalı patlıyor. İnsanın nefes yollarına, akciğere keskin zararlar verir, kalp hastalığı ve insult riskini artırır. Çokları bu zararlı alışkanlıktan canını kurtarmak istese bile, bunu beceremiyorlar. Onun etkisinden çıkamıyorlar. Ama uzmanlar çok kolay yollar öneriyorlar. Yani bir tür bu sigara belasından kurtulmak öyle de zor değil. Bu yazımızda uzmanların önerdiği sigaradan kurtulmanın kolay yolunu sizlerle paylaşacağız.

Sigaranın zararlarından çok konuşuluyor, ama ondan vazgeçmek öyle kolay da olmuyor? Peki neden?

Bu gün dünyada insan için en ciddi sorunlardan biri tütündür. Evet, gece-gündüz tütün konuşuluyor, farkındalık yapılır, ama bakıyoruz ki, ondan istifade edenler azalmak yerine artıyorlar. Uzun yıllardır, doktorlar sürekli uyarıyorlar ki, sigara akciğer ve kalp-damar hastalıklarının gelişmesine, ayrıca bronşiyal kanser, kronik bronşit, amfizem ve birçok hastalıklara neden olur. Her yıl nikotinden 6 milyona yakın insan ölmektedir. 2020 yılında ise bu rakamın 2 kez artacak. Sigara ilk önce nefes yollarına zarar verir.

Sigarayı bırakmak biraz sabır ve güven gerektirir. Biz şimdi yeni bir yöntemle bu beladan kurtulmanın yollarını sizlere takdim ediyoruz. Geçenlerde sigarayı çok büyük hevesle kullanan bir hanıma dedim ki, bu zararlı alışkınlıktan isterseniz sizi kurtarabilirim. Kadın bana dedi ki: “Ne diyorsunuz. Ben sigaradan zevk alıyorum”. Bu nikotinin insan vücudu nasıl zarar verdiğini çokları bilmiyor.

Sigara daha çok hangi hastalığa neden olur? Bir de sigaranın neden olduğu ve kalp ameliyatı geçiren hastalar yine de sigara içiyor ve bundan kurtulamadıklarını söylüyorlar…

Sigara kalp-damar sistemine olumsuz etkiliyor. Damar iletkenliğini zayıflatır, kılcal damarlarda kanın akmasını bozuyor, yani hipoksi (oksijen yetmezliği) oluşturuyor. Sigaranın oluşturduğu korkunç hastalıklardan biri de kalp krizi. Tütün ürünlerinden kullanan kişilerin kalbinde kan dolaşımı azalır ve kalbin etkinliği zayıflamaya başlar. Nikotin kan basıncına neden olur, sonuçta insan kalp krizi geçiriyor. Kalp krizi geçiren hastaların çoğunluğu sigara içenlerdir. Şimdi düşünün ki, bu insanlar ameliyat edilmiş ve yeniden sigara içiyor. Bu ne demektir? Bu onların ömrünün kısalması demektir. Hastalığın ağırlaşması demektir.

Sigara içen kişinin yanında duran kişi de sigara içmiş gibi kabul edilir. Bu doğru mudur?

Evet, kesinlikle doğrudur. Biz buna pasif şekilde yayılma diyoruz. Sigara içen kişi ile buluştuğunda tütünün toksik maddeleri insan organizmasına girer ki, buna da pasif  sigara içme denir. Bundan en çok acı çekenler ise çocuklardır. Sigaranın zararları ne demek olduğunu bilmeyen çocuklar sigara dumanına maruz kalıyorlar. Bu onların henüz tam şekillenmeyen vücudunu korkunç derecede olumsuz etkiliyor. Gelecekte birçok hastalıkların oluşumunu hızlandırır. Eğer herhangi ebeveyn sigara içiyorsa, kendi çocuğu ile temasta bulunurken nefes alırken bile çocuğa olumsuz etkiliyor, onu enfeksiyonlara bulaştırıyor.

Hamile kadınlar da sigara içiyor.  Karınlarındaki bebeğe zararlı olduğunu anlamıyorlar mı?

Sigara erkeklerle karşılaştırıldığında kadınlara daha çok olumsuz etkiliyor. Hamile kadınların sigara içmesi dehşet verici bir durumdur. Eğer hamile kadın sigara içiyorsa ya da sigara içen bir kişinin yanında dumanı pasif şekilde kabul ediyorsa, hormonlara güçlü etkileyen zehirli maddeler onun gelecekte doğuracağı bebeğin vücuduna doğrudan giriyor. Ve oluşmakta olan organizmada birçok hastalıkların oluşmasının başlangıcı oluyor. Hamile kadınların henüz doğmamış çocukları anne karnında zarar görüyorlar. Cılız, zayıf çocukların doğumu, hatta ölü doğumların ihtimali artıyor.

Sigara içen kadın çocuğu emzirdiği zaman nikotin anne sütü yoluyla bebeğe geçer. Hamile kadın, aslında nikotinin onun karnındaki bebeğe olumsuz etkilediğini iyi biliyor. Sadece, irade zayıflığı onun sigarayı terk etmesini engelliyor.

Ne var ki, irade her insanda aynı derecede değildir. Şu anda zayıf iradeli insanlar daha çok sigarayı tercih ediyorlar. Onlar da, aslında, büyük istekle sigaradan kurtulmak istiyorlar, ama somut işe geldiğinde beceremiyorlar.

İnsanların sigara içmesini nasıl önleyebiliriz?

Sigarayla mücadelede doğal tedavi ilk kez eski Çin’de ortaya çıktı. Bu tedavide hiçbir katkı, ilaç, iğne, kimyasal maddeler kullanılmaz. Biyolojik aktif noktalara etki etmekle sonuç elde edilir.

Bildiğiniz gibi biyolojik aktif noktalar da en doğal tedavi türü sayılır. Biyolojik noktaların beyinle doğrudan ilişkisi birçok nörolojik hastalıkların tedavisine yol açıyor. Bu tedavi bir an önce baş ağrılarını ve başka ağrıları giderir. Onların yardımı ile beyin kabuğu alanı devreye girer. Oysa orada nöromediyatörler salgılanır, bunlar da dopamin, serotonin gibi maddelerdir.

Bu maddeler de sinir sisteminin sinyallerinin transferinde büyük rol oynuyor. Bu noktalara uyarmakla sinyallerin sinir hücrelerine aktarılması iyileştirir. Uyarıcılar sinyal iletkenliğini artırır, böylece olumlu sonuçlar elde edilir. Felçler giderilir. Ayrıca nöromediyatörler zihinsel duygusal durumda da çok olumlu etkisi vardır. Bu tedavi şekli birçok hastalıkların tedavisinde, nörolojik hastalıkların tedavisinde uygulanır. Depresyon, nevroz, uykusuzluk, korku, heyecan, kendine kapanma, hatta uykunun iyileştirilmesinde da olumlu etkisi vardır. Kalp-damar, hareket-iskelet hastalıkları, kas, eklem ağrılarında da etkili yöntemdir.

Bazen insanlar sigara içerek düşüncelerini dağıtırlar.

Bu, size öyle geliyor. Sigara düşünceleri dağıtmaz veya stresi ortadan kaldırmamaktadır. Sadece, insanlar psikolojik olarak düşünürler ki, sigara onların düşüncelerini dağıdır. Bu kişiler düşünmezler ki, bu yolla vücutlarını zehirliyorlar.

Doğrusu, birdenbire sigaradan kurtulmak da insanlara zor geliyor. Onların bu zaman vücudunda değişiklikler meydana geldiğinde, sinir gerginliği oluşur sinirli, saldırgan olurlar. Özel noktalar iğne batırma yönteminde, genellikle bu durumlar oluşmaz. Gerekli noktalara iğne batırmakla sigarayı bırakmak öyle de zor değil. Yeter ki, istekli olsun.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.