Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şifalı baharatlar

19.10.2017
210
Şifalı baharatlar

Çok eski tarihlerden beri yemeklere tat vermek için kullanılan baharatlar aynı zamanda birer şifa ve tedavi kaynağıdır. Vücuda sayısız faydası olan baharatları yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

Zerdeçal: Hint safranı olarak da bilinen zerdeçal, yemeklere lezzet katmakla birlikte, açık turuncu rengiyle hoş bir görüntü yaratmaktadır. Yüksek oranda antioksidan içermesi ile kansere karşı koruma sağlar. Kalp hastalıkları, diyabet ve Alzheimer’in oluşma riskini azaltır.

Tarçın: Zengin lif kaynağı olan tarçın, güzel kokusu ve tadıyla tatlılarda kullanılır. şeker hastaları için oldukça yararlı olan tarçın, kanda şekerinin yükselme hızını düzenler ve şekerin düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Biber: Baş ağrılarını hafifletmekten başlayarak, iltihaplanmalar önlemeye kadar pek çok faydası olan biberin aynı zamanda katı yağları eritmek özelliği de var. Vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlayarak zayıflamayı kolaylaştıran biber yemeklerde kullanılır.

Zencefil: İçeriğinde B ve C vitaminlerinin yanında kalsiyum, fosfor ve demir yönünden zengin olan zencefil, kış aylarında sık sık yaşanan boğaz ağrılarına karşı iyi gelir. Nezle ve grip için içilen zencefil çayı mikropların vücuttan atılmasını sağlayarak vücut direncinin artmasına yardımcı olur.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.