Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şifa verici kuşburnu bitki çayı

15.12.2017
165
Şifa verici kuşburnu bitki çayı

Kuşburnu sağlık açısından en faydalı bitkilerden biridir. Özellikle kışın bağışıklığı güçlendirmek ve hastalıklardan korunmak amacıyla çok kullanılıyor.

Kuşburnunun faydaları nelerdir?

C VİTAMİNİ
kuşburnu zengin C vitamini içeriği ile biliniyor. C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirici etkisi olması birçok sağlık problemini de engeller. Kuşburnunun aynı zamanda idrar söktürücü etkisi vardır. Bu sayede vücutta biriken şişliğin atılmasını sağlayarak, şişliklere engel olur.

KRONİKLEŞMİŞ ÖKSÜRÜK
kuşburnu çay olarak demlenip içilirse, özellikle, çocuklarda oluşan kronikleşmiş öksürüğü iyileştirir. Kuşburnunun öksürüğe faydalı etkileri yapılan araştırmalarda da saptanmıştır.

KANSERLE MÜCADELE EDİYOR
Kuşburnunda bol miktarda antioksidan ve C vitamini bulunur. Bu iki özelliği sayesinde kanserden koruyor. Ancak kansere koruyucu etki göstermesi için kuşburnu çayının düzenli olarak içilmesi önemlidir. Alternatif tıp uzmanları tarafından önerilen miktar haftada 3 bardaktır.

VÜCUDUN KAN İHTİYACINI KARŞILAR
Vücudumuza oksijen taşıyan kan hücrelerinin artmasını sağlayarak, demir ihtiyacının karşılanmasına büyük ölçüde yardımcı olur ve kansızlık sorununu ortadan kaldırır.

MİDE HASTALIKLARI
Kuşburnunun içindeki maddeler mide spazmları da dahil olmak üzere mide bozulmaları ve bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu olarak yardımcı olur. Hatta bunlara ek olarak mide ülseri gibi problemlerin de önüne geçer.

Kuşburnu çayının hazırlanması:

  • 1 çorba kaşığı kurutulmuş kuşburnu
  • Yarım litre su

Öncelikle suyu kaynatın. Daha sonra içerisine kuşburnu ekleyin. 1-2 dakika kaynadıktan sonra içerisine limon kabuğu atın.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.