Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şiddet nedir? ve şiddetin çeşitleri-türleri nelerdir?

24.04.2018
1.473
Şiddet nedir? ve şiddetin çeşitleri-türleri nelerdir?

Şiddet, sahip olunan gücün ve iktidarın bir insana, bir gruba, kendisine, bir fikre, yaşam tarzına, fiziksel ve psikolojik olarak yaralanmaya, kayba neden olacak bir şekilde belli yollarla uygulanmasıdır. Duygular davranışlara yön verebiliyor, ama insanın duygularını hangi yöne yöneltmesi, hangi davranışı sergilemesi kendisinin seçiminde, kontrolünde ve kendi sorumluluğu dahilinde olur. Dolayısıyla kıskançlık, öfke, öfke duyguları insani duygular olsa da, şiddeti temsil ediyor. Bakış açısı da bu duygular üzerinde olmalıdır. Eğer bir davranış sinirsel durumu sergilemek, öfkesini boşaltmak, nefret hissini eklemek, küçümsemek, cezalandırmak, güç göstermek, insanı kontrol altında tutmak için sergilenirse, bu davranış şiddet uygulamasıdır.

Şiddetin farklı türleri-çeşitleri vardır:

Fiziksel şiddet
Temas, bir eşya, herhangi bir araç ile veya bir hayvan, ya da fiziksel üstünlüğün istifadesi ile korkutucu, tehdit edici bir beden dili, yüksek ses tonu fiziksel şiddettir. Yumruk, tekme, itme, bağırmak, sıkıştırma, bir yere kapatma, tehlikeli yerde bilerek saklama, korktuğu şeylerle baş başa bırakma, yaralayıcı, kesici aletlerle veya silahla tehdit etme ya da zarar verme en çok yayılan şiddet türleri arasındadır.

Psikolojik şiddet
Sürekli olarak agresif davranış, birinden nefret duygusunu aşılamak, duyguları ile oynamak, yetersiz hissettirmek, suçlamak, aşağılamak, başkalarının yanında rencide etmek, sevdiği şeylerden mahrum etmek, zayıf noktalarını ve korkularını kullanarak, aleyhine kullanarak tehdit etmek veya korkutmak, sevdiği şeye ya da onun için değerli olana zarar vermek psikolojik şiddetin en yaygın biçimleridir. Güç gösterip cezalandırmak ve kendini kötü hissettirmek amacı güden tutum ve davranışlar da psikolojik şiddet anlamına gelir. Küsmek, konuşturmamak, terk etmek, terk etmekle tehdit etmek ve aldatmak da psikolojik şiddettir.

Cinsel şiddet
Rıza olmadan ve rahatsız edici her türlü cinsel ilişki, yakınlaşma ve cinsel ilişki cinsel şiddettir. Özellikle tecavüz, istemediği zamanda ve istemediği şekilde dokunmak, cinsel ilişkiye zorlamak, istemediği halde pornografi izletmek, bir nesne veya bir hayvan kullanarak cinsel istismara tahrik etmek cinsel şiddettir. Zorunlu hamile bırakmak, istediği gebeliği sonlandırmaya zorlama en ağır cinsel şiddet kabul edilir.

Ekonomik şiddet
Maddiyatı bir güç, kontrol, aşağılama, cezalandırılma, ayrımcılık aracı olarak kullanımı şiddet türüdür. Kişinin çalışmasını, para kazanmasına izin vermemek, çalışarak yükselmesine engel olmak, iş hayatına bilerek engel olmak, aldığı ücreti elinden almak, kişiyi parasız bırakmak veya az miktarda para verip ihtiyaçlarını az miktarla ödemesini beklemek, krediye zorlama ve kredi için zorunlu kefil yapma ekonomik şiddet kabul edilir.

Teknolojik şiddet
İnterneti ve sosyal paylaşım sitelerini kullanarak, bir fikre, değere, ırka, bir insana yanlış bilgi verme, itham etme, bir insanın görüntüsünü yaymak veya görüntüyü yaymakla tehdit etme teknolojik şiddetin yayılmış biçimleridir. Cep telefonu aracılığıyla her an nerede olduğunu izleme, iletişim programlarının en son kullanım saatlerini kontrol, mesaj göndererek veya tekrar arayarak rahatsız etmek, mesajların kontrol veya izinsiz okumak, e-posta ve sosyal medya şifrelerinin ele geçirilmesi de teknolojik şiddettir.

Aile içi şiddet
Aynı çatı altında yaşayan veya uzak-yakın kan bağı ile bağlı olan aile üyelerinin birinin diğerine gösterdiği tutum – esasen, fiziksel, psikolojik, sosyal, cinsel ve ekonomik şiddet unsuru iç içe yaşanan sistematik şiddet türüdür. Aile içi şiddetin kurbanı ise genellikle çocuklar ve kadınlardır. Bazen de yaşlılar veya ergenlerdir. Alkol veya uyuşturucu alımı, aile içi şiddete neden oluyor.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.