Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sıcak havalarda kalp sağlığını korumak için tavsiyeler

29.07.2017
129
Sıcak havalarda kalp sağlığını korumak için tavsiyeler

Sıcak hava kalp-damar sistemine düşen gerilimi ve sonuçta kalp tutması, kalp krizi ve felç riskini önemli ölçüde artırır.

Dolayısıyla sıcak havada kalbi olabildiğince korumak gerekir, özellikle kalp-damar sistemi hastalıkları olan ve ayrıca yaşlı insanlar daha fazla dikkat etmelidirler.

Kardiyologların sıcak havada kalp sağlığını korumak için önerdiği tavsiyeler:

1- Kalp-damar sistemi hastalıkları olan kişiler yazın öncesinde doktorunun muayenesinden geçmelidir. Eğer size doktor tarafından herhangi kalp ilacı vermişse, onları vakti zamanında kabul edin, doktora danışmadan dozajı azaltmayın.

2- Güneş gözlüğü ve başörtüsü takın.

3- Enli, sıkmayan, açık renkte olan, doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetleri giyiniz.

4- Ters bir durum yoksa gün boyunca 2 l kadar temiz su için. Dışarı çıktığında yanınızda mutlaka su bulundurun. Susuzluğa yol vermeyin!

5- Yağlı, kızartılmış, tuzlu gıdalardan ve tatlılardan vazgeçin. Beslenmenizin önemli kısmı meyve-sebze, yarmalar, tam tahıllı ekmek, süt ürünlerinde teşkil etmelidir. Et tüketimini azaltın. Beslenmenize potasyum ve magnezyumla zengin olan ürünleri katın (kayısı, domates, kuru üzüm, muz, badem, ceviz, acı çikolata vb.). Potasyum ve magnezyum, bu 2 madde kalbi koruyor.

6- Dışarı sadece sabah (10-11.00 kadar) ve akşam saatlerinde (17-18.00 den sonra) çıkın.

7- Ağır fiziksel işle uğraşmayın!

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.