Sağlığa Faydalı Bilgiler

Serotonin (mutluluk hormonu) nedir? ve nasıl arttırılır?

03.11.2017
412
Serotonin (mutluluk hormonu) nedir?  ve nasıl arttırılır?

Serotonin (mutluluk hormonu) nedir? ve nasıl arttırılır? Serotonin hormonu insana mutluluk, canlılık veren bir nörostimülatördür. Serotonin eksikliği insan kendini yorgun, bitkin, halsiz hissediyor. Bu hormon beyin hücrelerinin birbirine götürdükleri sinyallerin merkeze ulaşmasını düzenler.

Serotonin beyinde oluşur ve oradan bedenin gereken noktalarına iletilir. Genellikle serotonin sindirim ve merkezi sinir sistemini etkiliyor. Merkezi sinir sistemindeki serotonin insanın ruh halini, uykusunu, iştah, bilime olan hevesini, hafızasını, cinsel ve sosyal davranışlarını düzenler. Ruhsal hastalıklar sırasında kullanılan ilaçların bazılarının içeriğinde serotonin hormonu olur. Bu ilaçların terkibinde olan serotonin vücut tarafından emilerek hastada az miktar olan serotoninin miktarını daha da artırır ve ruhsal hastalıkların iyileşmesine neden olur.

Çünkü serotonin eksikliği depresyona, dikkatsizliğe, paniğe ve aşırı asabiyete neden olur. Bazen serotoninin yetersizliği stres ve şeker azlığından da olabilir. Bu zaman bazı doğal gıdalarla çözüm bulmak mümkündür.

İçeriğinde serotonin içeren ve artıran gıdalar şunlardır:

  • Çikolata
  • Peynir
  • Portakal
  • Mandalina
  • Süt.

Serotonin ve uyku arasındaki dengenin hala olup olmadığı henüz belli değil. Öyle ki, serotonin hormonu gündüzler artıyor ve insanın hayatını bir düzene sokuyor. Ama geceler serotoninin miktarı azalır, melatoninin miktarı artıyor. Melatonin hormonu bizim uykumuzun normalleşmesini sağlar.

Serotonin hormonu vücutta normal miktarda olunca insanın hayata olan hevesi artırır ve o kişiyi mutlu eder. Bu nedenle ona mutluluk hormonu adı vermişler.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.