Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şekeri bırakmanın insan vücuduna faydalar nelerdir?

17.01.2019
227
Şekeri bırakmanın insan vücuduna faydalar nelerdir?

Tatlıların ve şekerin çok miktarda tüketimi sağlık için çok zararlıdır. Dolayısıyla uzmanlar tatlıların tüketimini asgariye indirmeyi tavsiye ediyorlar. Bu zaman daha yararlı tatlılar tercih etmek gerekir: bitter çikolata, bal, meyve kurusu, helva, doğal hatmi ve marmelat. Fakat bu tatlılar da az miktarda yemek olur.

Şekeri bırakmanın sağlığa 7 faydası:

1- Şekerin aşırı tüketimi kanser ve kalp-damar sistemi hastalıklarının riskini artırır. Şeker vücutta iltihabın düzeyini artırır. Bu tüm organlara ve aynı zamanda damarlar için de geçerlidir. İltihaplanmış damarlarda kolesterol birikmeye başlar, damarlar daralır, kırılgan olur, çabuk patlar. Bu da kalp hastalıkları, insult ve kalp krizinin riskini önemli ölçüde artırır.

Modern bilimde kanserin temel nedenlerinden biri kronik iltihap sayılır. Şekerin aşırı tüketimi vücutta iltihabın oluşmasına başlatır. Böylece şekerin tüketiminden vazgeçmekle organizmada iltihabın düzeyini ve böylece kanser ve kalp-damar sistemi hastalıklarının riskini azaltmak mümkündür.

 2- Şeker ve tatlıları çok miktarda tüketmek kilo ve yağlanmanın esas sebebidir. Bu yüzden kilolarınızı normale düşürmek istiyorsanız, öncelikle içeriğinde şeker bulunan ürünlerden vazgeçin.

3- Şekerin çok miktarda tüketimi beynin etkinliğini bozuyor, dikkati azaltır, sosyal yaşama olumsuz etkiler. Şekerin tüketimini azaltarak siz bilim ve eğitimde daha büyük başarılar kazanabilirsiniz.

4- Şekerin çok tüketilmesi hücrelerin insüline olan hassasiyetini azaltır ki, bu da gelecekte şekerli diyabet gelişmesine ortam hazırlar. Böylece, şekerden vazgeçmekle diyabet riskini azaltmak mümkündür.

5- Şekerin çok miktarda tüketimi cildin durumuna çok olumsuz etkiliyor, cildin yaşlanmasını hızlandırır. Şekerden imtina ettikten bir süre sonra cildin durumunun iyileştiğini hissedeceksiniz.

6- Araştırmalar gösteriyor ki, şeker bağışıklık sistemini zayıflatıyor. Dolayısıyla şekeri ve tatlıları bıraktığınızda yani terk ettiğinizde bağışıklık sisteminizin etkinliğini düzeltebilirsiniz.

7- Şekerin çok tüketilmesi asabiyete, uyku bozulmalarına neden olur. Şekerden vazgeçmekle bu sorunları da çözebilirsiniz.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.