Sağlığa Faydalı Bilgiler

Şeker ve tuzun aşırı tüketilmesinin insan sağlığına olumsuz etkisi

12.03.2019
320
Şeker ve tuzun aşırı tüketilmesinin insan sağlığına olumsuz etkisi

Şeker ve tuzun aşırı tüketilmesi insan sağlığına olumsuz etkisi vardır. Şeker ve tuzun aşırı tüketilmesi bazı hastalıkların ortaya çıkması ile birlikte, bir takım hastalıkların yeniden baş göstermesine de neden olur.

Uzmanlara göre, insan gün boyunca fazla şeker kabul etmemelidir. Şeker aşırı olduğunda hücreler onu tamamen kullanamadığından için, esas yük insülin hormonuna düşer. Bunun sonucunda diyabet, obezite ve metabolik hastalıkların oluşumu için risk ortaya çıkar.

Bal, meyve ve sebzelerin içerdiği doğal şekerlerden farklı olarak çay şekeri, şeker tozu vb. yapay şeker tatlandırıcıların çok kabul edilmesi insan vücudu için çok zararlıdır. Bunlara içeceklerin içerdiği kimyasal şekerler de dâhildir.

Bazı gazlı içeceklerin içinde olanlar kimyasal birleşmelerle zenginleşen şeker karaciğeri çok olumsuz etkiliyor, yorgunluk ve halsizlik oluşturuyor. Bazı enerjik içeceklerin içindeki şeker de zehirli şeker kabul edilir ve onun kabulü bağışıklığı keskin zayıflamasına, mide kanserine ve obezite oluşumuna neden olabilir.

Uzmanların dediğine göre, gün boyunca organizmaya 5 gram, yani bir çay kaşığı tuz alınması yeterlidir. Diyetologlara göre tuzun fazla tüketilmesi birçok zararlara yol açıyor. Tuzun fazlası yüksek tansiyon ve onun fonunda miyokard enfarktüsü, insult ve kilonun düşmesine engel olan faktörlerdir.

Genetiği değiştirilmiş, çocukların daha çok kullandığı özel paketlenmiş tatlılar içerdiği tuzlar faydasız olarak kabul edilir. Hatta pankreas bezinin etkinliğine çok olumsuz etkisi vardır, kalp-damar hastalıkları olanlar için çok zararlıdır, kanda kolesterolün artmasına neden olur.

Fakat şeker ve tuzdan tam olarak vazgeçmek de doğru değil, çünkü şeker vücutta enerji kaynağıdır. Onun azlığı ruh halinin kötü olmasına neden olur, duygusallık, depresyon ve çevreye karşı duyarsızlık oluşturur. Tuz ise organizmada damar tonusunu normalde tutar. Arteriyel basıncın, kalp-damar, ayrıca sinir sisteminin aktivitesini düzenler.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.