Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sarımsak bozulmadan nasıl saklanmalı?

28.11.2017
396
Sarımsak bozulmadan nasıl saklanmalı?

Doğal antibiyotik olan sarımsak lezzeti ile de mutfakların vazgeçilmezidir. Peki, sarımsağın nasıl saklandığını ve sarımsağın hangi süre zarfında taze kaldığını hiç biliyor muşunuz?

Bir baş kabuklu sarımsağı doğru koşullarda saklandığında 6 aya kadar bozulmadan kalabiliyor. Bir diş soyulmuş sarımsağın saklama ömrü ise 3 haftaya kadardır.

Ancak kabuğu soyulmuş sarımsak hızla bozulmaya başlar. Soyulmuş, ancak bütün halde bulunan sarımsak dişleri buzdolabında bir haftaya kadar kalabiliyor. Ancak kıyılmış veya dövülmüş sarımsağa bu kadar saklanamaz. Sarımsak doğradıktan sonra bir gün içinde kullanılmalıdır.

Eğer doğranmış sarımsağı saklamak istiyorsanız, küçük bir kabın içine koyup üstüne zeytinyağı ekleyerek, vakum ortamında bulundurmalısınız. Bu koşullar altında ezilmiş sarımsağın ömrünü iki, hatta üç güne kadar uzatabilirsiniz, elbette ki doğru koşullarda saklamanız koşuluya.

Özetle, sarımsağın uzun ömürlü olması için yapacağımız ilk iş, daima soymadan önce ihtiyacınız olanı kadar soyup doğramaktır.

Öte yandan, aldığınız sarımsağın daha uzun ömürlü olmasını doğru saklama koşullarını yaratarak da temin edebilirsiniz. Bunun için kabuklu sarımsakları kuru, serin, iyi havalanan karanlık bir yerde tutmaktır.

Bu durumda ilk akla gelen depolama yeri buzdolabı olsa da, sarımsak buzdolabına konulmamalıdır. Oda sıcaklığında ve fırın gibi ısı kaynaklarından kenarında tutulmalıdır. Sarımsağın ömrünün en uzun olacağı yer bodrumdur.

Sarımsağın bozuk olduğu nasıl anlaşır?

Öncelikle kabukların üzerinde, yüzeyinde koyulaşmalar, renk değişiklikleri varsa, demek oluyor ki o sarımsak bozuktur.

Yeşil renkli filizlenmeler varsa o sarımsağı kullanmanın doğru olmadığını gösteriyor. Filizlenmiş sarımsağın sağlık açısından hiçbir zararı yoktur, ancak tadı taze sarımsaktan farklıdır.

Sarımsağı elinizde hafifçe sıktığınızda yumuşak olduğunu fark ederseniz, bu da bozuk olduğunu gösterir.

Taze ve lezzetli sarımsak beyaz olur. Rengi sararmış bir sarımsağı, mümkünse kullanmayın.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.