Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sarıçalı (Kadın tuzluğu) bitkisinin meyvesi ekşi tadı olsa da çok yararlıdır

Sarıçalı (Kadın tuzluğu) bitkisinin meyvesi ekşi tadı olsa da çok yararlıdır

Sarıçalı (Kadın tuzluğu) eski zamanlardan beri bilinen ve kullanılan bir bitkidir. Hele eski Babil ve Hindistan’da yerel sakinler sarıçalı meyvelerini kanı temizleyen, Tibet manastırlarını yöneten rahipler ise ömrü uzatan meyve olarak kabul ederlerdi. Eski Slav tabiplerinin sarıçalı bitkisi kökleri ve kabuğundan hazırladığı cevher ise nezle ve kanamalar için uygulanıyordu. Onun meyve, kök, gövdesi ile yün ve deri mamulleri sarı renge boyanırdı.

Dikenli ve yaprağını döken çalı bitkisi olan sarıçalı küçük fıçıyı andıran meyveleri kırmızı renktedir. Kurutulduğunda ise rengi koyulaşıyor. Ekşi tadına ve yararlı özellikleri nedeniyle onu bazen “kuzey limonu” olarak da adlandırırlar.

Halk tıbbında bitkinin meyve, yaprak, kabuk ve köklerinden de tedavi aracı olarak kullanılır. Meyvelerinin suyu ateş düşürücü, mikrop karşıtı, kan kesici etkisi vardır. Bu bitkiyi toksinlerin dışarı atılması, organizmanın temizlenmesi ve yaşlanma sürecini yavaşlatması için de kullanırlar.

Sarıçalı (Kadın tuzluğu)  bitki sindirim bezlerinin salgısını artırır, iştah ve sindirimi geliştirir, gastrit sırasında görülen hazımsızlık ve gaz belirtilerini giderir. Sarıçalı taze meyvelerinin yenmesi veya suyunun içilmesi karaciğer hastalıklarının, romatizma, bazen de mesane ve böbrek iltihabının tedavisinde iyi sonuç verir. Kalp atış sayısını azalttığı ve arteriyel basıncı düşürdüğü için hipertansiyon sırasında da uygulanır.

Tıpta sarıçalın alkollü özü hepatit, safra taşı hastalığının tedavisinde ve rahim kanamalarını önlemek amacıyla uygulanır. Ev ortamında bu cevheri hazırlamak çok kolaydır. Bunun için 20 gram sarıçalı yaprağı 100 gram % 70 çözeltili alkolde 15 gün içinde sıcak ve kuru yerde saklanır. Alınan koyu sarı renkli cevherin ekşi krema tadında olur. Onun kullanımı en çok fibroma zamanı ve kürtajdan sonra meydana gelen kanamalarda etkili bir araç kabul edilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.