Sağlığa Faydalı Bilgiler

Salam, sosis ve sucuk hakkında korkunç gerçekler – Vücuda verdiği zararlar

12.03.2019
352
Salam, sosis ve sucuk hakkında korkunç gerçekler – Vücuda verdiği zararlar

Salam, sucuk ve sosis en sevilen işlenmiş etlerdir. Birçok kişi bu ürünleri her gün olmasa da haftada birkaç kez yiyor. Tüm dünyada diyetologlar ve gıda uzmanları bu ürünleri en zararlı ürünlerden biri olarak değerlendiriyor ve onlardan uzak durmayı tavsiye ediyorlar.

Çoğu durumda salam, jambon, sucuk ve sosis hazırlanmasında etin iyi bölümlerinden kullanılmaz. Bu ürünlerin üretimi sırasında etin artıkları, deri, kıkırdak vb. atıklardan kullanılır. Ayrıca hoş tat ve koku vermek ve saklanma süresini artırmak için bu ürünlere çok miktarda tuz, tatlandırıcılar, koruyucular, antibiyotikler, nitritler vb. sağlık için çok zararlı olan maddeler ekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü uzmanlarına göre, salam, jambon, sucuk ve sosis gibi et ürünleri vücuda alkollü içeceklerin ve sigaranın verdiği zarar kadar zarar veriyor.

Salam ve sosislerin vücuda verdiği zararlar:

– Kalp-damar sistemine zarar verir. Tuz bakımından zengin olan bu ürünler tansiyonun yükselmesine neden oluyor. Ayrıca onların tüketimi kandaki kolesterol seviyesini artırır ki, bu da kalp-damar sistemi hastalıklarının gelişimini başlatır.

– Salam ve sosislerin içeriğinde bulunan kimyasal maddeler organizmada toplanarak çeşitli organ ve sistemlere zarar verir. Bu da organizmanın yasalanmasını hızlandırıyor.

– Salam ve sosis mide-bağırsak sistemi için çok zararlıdır, kötü sindirilir, sindirim süreçlerini bozar, hazımsızlığa sebep olur.

– Kanserin riskini artırır, özellikle bağırsak kanserine çok neden oluyor.

– Vücudun hormonal düzenini bozuyor.

– Astımın semptomlarını artırıyor.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.