Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sağlıklı dalak için besinler

14.11.2017
339
Sağlıklı dalak için besinler

Su: Yaklaşık 8-10 bardak su içmek dalak sağlığını destekler. Dalağın etkili bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için suya ihtiyacı var. Yeterli su yokluğunda, dalak kendini temizleyemez ve vücutta biriken toksinleri atamaz. Bitkisel çaylar, süt, şeftali, kayısı, portakal, domates, karpuz, kereviz, salatalık ve marul gibi besinler dalağınıza yeterli destek sağlayan önemli besinlerdir.

Çiğ meyve ve sebze: Çiğ meyve ve sebze tüketimi de dalağı optimum seviyede tutar. Elma, kiraz, çilek, portakal, havuç, kereviz, biber, salatalık, marul ve brokoli gibi çiğ meyve ve sebzeler vitamin, mineral ve enzim açısından zengindir ve bu nedenle de, dalağın fonksiyonlarını iyileştirebilir, sindirimi destekleyebilir ve bağışıklık sistemini güçlendirebilir.

Zencefil: Zencefilde bol miktarda bulunan zingibain enzimi vücutta protein sindirimine yardımcı olur, iltihabı azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve arınma sürecine yardımcı olur.

Yağlı balık: Haftada 3 kez balık yemek dalağın uygun bir şekilde görevlerini yerine getirmesine yardımcı olur. Omega-3 yağ asitleri içeren bu balıklar vücuttaki iltihabı azaltır.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.