Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sağlık açısından tehlike yaratan ev eşyaları

02.05.2018
372
Sağlık açısından tehlike yaratan ev eşyaları

Bilim adamlarına göre normal ev eşyaları ciddi enfeksiyon kaynağı olabilir. Dolayısıyla bazı eşyaları belli süreden fazla kullanmayınız. Bilim adamları en tehlikeli ev eşyalarının ve değişim sıklığını listesini açıkladı.

Tehlike saçan ev eşyaları listesi:

1- Bulaşık süngeri. Bu, en tehlikeli ev eşyalarından biridir. Sürekli nemli kalan süngerler çeşitli zararlı bakterilerin çoğalması için mükemmel bir ortam sağlıyor. Uzmanlar bulaşık süngerlerinin üzerinde sepsis ve menenjitin türedicilerini keşfetti. Dolayısıyla bilim adamları süngerleri her hafta yenilemeyi tavsiye ediyorlar.

2- Banyo süngeri-kesesi. Nemli yerde kalan bu süngerlerin-keselerin üzerinde zararlı mikropların birikmesi ve hızla artması tehlikesi çok yüksektir. Uzmanlar böyle süngerleri her kullanımdan sonra iyi yıkamayı ve açık havada kurutmayı tavsiye ediyorlar. Her 3 ayda bir sünger-kese değiştirilir.

3- Diş fırçası. Diş ve damak ile ilgili problemleriniz yoksa fırçayı her 3 ayda bir değiştirin. Enfeksiyon hastalıkları, anjin, stomatitden sonra fırçayı mutlaka yenilemek gerekir. Uzmanlar diş fırçalarını banyoda saklamayı tavsiye etmiyor.

4- Ev ayakkabıları. Onların 6 ayda bir değiştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde mantarın oluşum riski artıyor.

5- yastıklar. Toz ve mikroskobik parazitleri toplayan yastıkları her 5 yılda bir değiştirmek, kullanım sırasında ise sık- sık havalandırmak ve güneşe koymak gerekir. Eski yastıklar alerjinin temel nedenlerinden biridir. Sabahları burnunuz akıyor, hapşırıp öksürüyorsanız, mutlaka yastığınızı değiştirin.

6- Taraklar. Her yıl değiştirmek, kullanım sırasında ise her hafta sabunlu suda yıkamak gerekir. Aksi takdirde baş derisi ve saçların sağlığında sorunlar ortaya çıkabilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.