Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sağ kulak sol kulağa göre daha iyi duyuyor

08.12.2017
245
Sağ kulak sol kulağa göre daha iyi duyuyor

“The Telegraph” göre, iyi duymayan insanlar olmayarak sesin kaynağı tarafa sağ kulaklarını çevirirler.

Yeni yapılan bilimsel araştırma göstermiştir ki, bu hareketin bilimsel dayanağı varmış. Mesele şuradadır ki, insanın sağ kulağı sesleri gerçekten daha iyi işitebiliyor. Bu, beynin sesleri nasıl çevirdiği ile alakalıdır. Duyma-işitme çok karmaşık bir süreçtir, çünkü burada söz sadece sesleri duymaktan değil, gerektiği anlam taşıyan bilgilere çevirmekten gidiyor.

Modern hayatımızda çevre gürültüyle dolu iken kulağın bu işlevi yerine getirmesi zorlaşır. Sağ kulaktan giren ses beynin sol tarafında analiz edilir. Beynin sol tarafı konuşma, dil ve bellek gibi süreçleri düzenler. Bu nedenle ses kaynağına sağ kulağın tutulması bilginin daha iyi alınmasına hizmet eder.

ABD’nin Alabama eyaletindeki Auburn Üniversitesi’nde yapılan bu araştırma işi bu türden ilk araştırmadır. Auburn Üniversitesi profesörü Aurora Weaver’e göre  “Olağan araştırmalar gösteriyor ki, sağ kulağın üstün nitelikleri 13 yaşlarında yok olmaya başlar, fakat bu ihtiyaçtan doğan bir süreçtir”.

Bu deneyde 19 ve 28 yaşları arasında olan 41 katılımcının sağ ve sol kulaklarına Kulaklıkla sırayla çeşitli rakamlar okundu. Sonra onlardan akıllarında kalan rakamları tekrar etmeleri istendi. Bu deney, akılda kalan rakamların sayısı 6’dan fazla olmadığı ve sağ ve sol kulak aynı hassasiyetle çalıştığı sonucu çıktı.

Fakat rakamların sayı artırıldıkça sağ kulaktan rakamlar daha çok akılda kalıyor. Dolayısıyla, bu durumda sağ kulak bilgileri sol kulaktan yüzde 8 oranında daha iyi kabul etmiş oluyor.  Deney devam ettirildikçe, sağ kulağın avantajı bazı katılımcılarda yüzde 41–e çıkmıştır.

Bilim adamları çocukların sağ kulakla daha iyi duyduklarını çoktan beri biliyorlardı, fakat onlar büyüdükçe kulakların duyma yeteneği arasında fark azaldığını düşünüyordular. Bilim adamı Danielle Sacchinelli, bu deneylerin sonuçlarından işitme araçlarının geliştirilmesinde kullanılabileceğini umuyor.

Son bilimsel araştırmalar ayrıca işitme yeteneğinin kaybedilmesinin Alzheimer hastalığının esas risk faktörü olduğunu göstermiştir.  İşitme yeteneğinin zayıflaması beynin sesi analiz etmesine engel yaratıyor.

Bu araştırma ayrıca sağırlığın nörodejeneratif hastalıklara nasıl etki ettiğinin öğrenilmesine imkân verecek. Profesör Aurora Weaver’e göre  “Algı alışkanlıkları, elbette, yaşlanma, hastalık ve travma sonucu tenezzül ediyor. Bu yüzden biz kavramanın işitme yeteneğine ihtiyacını daha iyi öğrenmeliyiz”.

Bu bilimsel araştırma Amerika Akustik Cemiyetinin New Orleans yapılacak toplantısına sunulacak.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.