Sağlığa Faydalı Bilgiler

Safra kesesi taşları neden ve nasıl oluşur?

01.11.2017
316
Safra kesesi taşları neden ve nasıl oluşur?

Karaciğer daima safra salgılar. Safra özel organda – safra kesesinde toplanır ve daha sonra gerektiğinde onikiparmak bağırsağına girer. Safra sindirim süreçlerinde yer alıyor ve yağları parçalıyor. Safra kolesterol, asitler, pigmentler ve fosfolipidlerden oluşan sıvı maddedir.

Safra kesesi taşı neden oluşur?

1- Gıda kabulleri arasında uzun molalar:  Safra kesesini sağlıklı tutmak için gün içinde 4-5 kez gıda kabul etmek gerekir. Safra 12 parmak bağırsağına burada gıda kitlesi olunca salgılanır. İnsan gün içinde büyük aralıklarla gıda kabul ediyorsa safra durgunlaşır, katılaşır, safra kesesinde çöküntüler oluşur, daha sonra bu çökeltiler birleşir ve taşları oluşturur.

2- Az hareketli yaşam tarzı: Az hareketli yaşam tarzı tüm organizma için zararlıdır. Bu zaman kan dolaşımı kötüleşiyor ki, bu da vücudun çeşitli organ ve sistemlerinde durgunluk süreçleri ve iltihapların gelişmesine ortam hazırlar.

3- Obezite: Obezite sırasında metabolizma süreçleri bozulur, tüm organ ve sistemler yüklemelerle maruz kalır ki, neticede çeşitli bozulma ve hastalıkların ve özellikle safra taşı hastalığının riski artıyor.

4- Kadın cinsi: Safra taşı hastalığına kadınlar arasında erkeklere oranla daha sık rastlanmaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri hamileliktir. Hamilelik sırasında safra kesesi rahim tarafından sıkılır, organizmanın hormonal fonu keskin değişir ki, bu da safra kesesinde taşların oluşmasına yol açabiliyor.

Doğum sonrası, menopoz sırasında kadın vücudunda çok ciddi hormonal değişiklikler oluşur ve bu değişiklikler de safra taşı hastalığının gelişmesine zemin yaratıyor.

Ayrıca hamilelik önleyici tabletlerin alımı da safra kesesinde taşların oluşumunun riskini artırır.

Tüm bunları dikkate alarak İngiliz bilim adamı bu yüzyılda safra taşı hastalığına göre en büyük riski olan insanı tarif etmek için “5 F” kuralını tasarladı:

  • Female – Kadın
  • Fertile – Çok doğum yapmak
  • Forty – 40 yaş ve üzeri
  • Fat – Çok kilolu-şişman
  • Fair – Açık tenli olmak

5-Kalıtım: Diğer birçok hastalıklar gibi safra taşı hastalığının gelişmesine kalıtım da etkileyebilir.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.