Sağlığa Faydalı Bilgiler

Saça bakarak depresyon seviyesi belirlenebilir

26.12.2017
127
Saça bakarak depresyon seviyesi belirlenebilir

Bilim adamları stres hormonu, kortizol (Kortikosteroidler hormon) saç bileşenleri üzerinde araştırma yaparak, stresin düzeyini ölçebileceklerini açıkladılar.

Rusya Bilimler adamları daha önce kan analizi ile ölçülebilen stres seviyesini belirlemek için yeni bir yöntem keşfettiler. Stresin oluşumu ve vücut üzerindeki etkilerini inceleyen bilim adamları, saç bileşenlerinden stres hormonu olan kortizol inceleyerek, stres seviyesini belirlemeye nail olmuşlar.

Bilim adamları, kadınların erkeklere oranla daha eğilimli olduğu stresin şişmanlık dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara neden olduğunu ve bunun stresi doğru önleyemediklerinden kaynaklandığını belirttiler.

Saç insanın hayatı boyunca tüm yaşadıkları konusunda bilgi vermesi yaklaşımı ile hareket eden bilim adamları, araştırma sırasında 20 kadının stres seviyesini ölçtüler. Araştırma sonucunda depresyon sorunu olan kadınlarda kortizol seviyelerinin daha düşük olduğu ve bu oranın depresyon oranı ile ters orantılı olarak değiştiği ortaya çıktı. Araştırma ayrıca depresyondan muzdarip kadınlarda hipotalamus-hipofiz-adrenal sisteminin baskı altında olduğunu gösterdi.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.