Sağlığa Faydalı Bilgiler

Sabah aç karnına bir bardak ılık su içmenin inanılmaz faydaları

Sabah aç karnına bir bardak ılık su içmenin inanılmaz faydaları

Güne bir bardak ılık su ile başlamanın ve günü bir bardak ılık su ile bitirmenin sağlığa inanılmaz faydaları var. Bu yazımızda ılık su içmenin inanılmaz faydalarını sizlerle paylaşacağız.

Sindirime faydalıdır
Sindirim sorununuz varsa, düzenli olarak ılık su içmelisiniz. Besinlerin midede parçalanmasına yardımcı olur. Bu durumda sindirim sistemi daha az enerji tüketir. Hem de vücudun fazla mide asitinden temizlenmesine yardımcı olur.

Kabızlığa faydalıdır
Mideniz boş iken düzenli olarak ılık su içseniz, bağırsak normal şekilde çalışır ve kabızlık sorunu yaşamazsınız. Kabızlık ince bağırsakta yeterince sıvı olmaması ile ilgilidir. Ilık su bağırsakları yumuşatır, şişkinliği azaltır ve karnı rahatlatır. Kabızlığı engellemek için her gün sabah aç karnına bir bardak ılık veya sıcak su içilmelidir. Ilık sudan daha çok yararlanmak için ılık suya bir miktar bal veya limon suyu ilave edebilirsiniz.

Boğaz ağrısını yatıştırır
Boğazda nezle veya gribe bağlı ağrı varsa, ılık su içerek rahatlayabilirsiniz. Ilık su sadece boğaz ağrısını rahatlatmıyor, aynı zamanda burun tıkanıklığını da açıyor.

Fazla kiloları atmaya yardım eder
Diyet programına uyuyorsanız, ılık su içerek de zayıflamanıza yardım etmiş olursunuz. Ilık su metabolizmayı hızlandırır. Böylece, vücut daha fazla kalori yakar. Daha iyi etki için her sabah bir bardak ılık suya bir miktar limon suyu ekleyebilirsiniz.

Detoks etkisi yapar
Birkaç bardak ılık su içseniz, vücut ısısı artar. Vücuttaki toksinler de terle birlikte atılır. Toksinlerin vücuttan atılması da sivilce gibi cilt sorunlarından kurtulmaya yardımcı olur.

Adet sancısını azaltır
Ilık su rahimdeki kasları gevşeterek, adet ağrılarının önler.

Kan dolaşımını artırır
Sürekli ılık su içildiğinde kas ve sinir hareketleri için gerekli olan, aynı zamanda doku ve organlara kan taşınması için önemli olan kan dolaşımı hızlanır. Böylece, vücut ısısı artar.

Yaşlanmayı geciktiriyor
Ilık su vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olur, birçok hastalığı önler, cilt sağlığını korur. Ilık su içildiğinde ciltteki hücreler yenilenir, cildin esnekliği artırrr. Detoks etkisini artırmak için bir bardak suya ½ limon suyu ekleyin.

Rahat bir uyku sağlar
Uyku problemi yaşıyorsanız, yatmadan önce bir bardak ılık su için. Ilık su vücut ısısını artırır, vücudu rahatlatır ve sinirleri yatıştırır.

NOT: Sıcak su ağzınızdaki ve yutağınızdaki dokulara zarar verebileceği için her zaman ılık su içmelisiniz. Yemeğin yanında soğuk su yerine ılık su için. Soğuk su içerken vücut sıcaklığı yükseltmek için daha çok enerji sarf eder. Bu da sindirimi güçleştirir. Ancak spordan sonra vücut ısısı çok yüksek olduğu için ılık su içmekten kaçının.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.