Sağlığa Faydalı Bilgiler

Romatizmaya karşı etkili şifalı bitkiler

19.07.2017
147
Romatizmaya karşı etkili şifalı bitkiler

Kekik: Taze kokusu ile yemeklerin vazgeçilmez öğesi olan kekik, ağrı kesici özelliği ile de tanınır. Özellikle kekik yağının faydalarını saymakla bitmiyor. Karvakrol adlı bir maddeyi içeren kekik yağı, zeytinyağı ile masaj edildiğinde romatizmal ağrıları kısa sürede yatıştırır. Doktorlar evde ağrı kesici yoksa kekik yağını romatizmal ağrılara karşı rahatlıkla kullanılabileceğini söylüyor.

Nane:  Kasları rahatlatan bitkilerin başında gelen nane, özellikle sırt, kas ağrısı ve baş ağrısı tedavisinde etkili olur. Nane bitkisinin içeriğinde bulunan mentol analjezik, antienflamatuar ve antispazmodik özellikleri sayesinde kas ağrısını ve iltihabı azaltır. Kan dolaşımını arttırarak, ağrı ve spazmaları azaltır.

Papatya: Rahatlatıcı özelliği ile bilinen papatya kas ağrılarında en çok kullanılan tedavi yöntemlerinin başında gelir. Bunun yanı sıra tansiyon, baş ağrısı, stres, gerginlik gibi durumlarda da olumlu sonuç gösteriyor.

Lavanta: Maviye çalan mor renge sahip bu güzel çiçek, çeşitli hastalıklara karşı iyi gelen birçok özelliği ile tanınır. Lavanta yağı ile ağrının olduğu bölgeye dairesel hareketlerle yapılacak masaj, kan akışını hızlandırır. Akabinde alınacak sıcak bir banyo, hem zihinsel, hem de vücudu rahatlatıyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Ahmet dedi ki:

    Romatizma ağrıları geceleri rahat uymama bile engel oluyor. İnşaallah verdiğimiz bu bilgiler faydalı olur. Çok teşekürler ederim sağlığa faydalı.com