Sağlığa Faydalı Bilgiler

Rambutan Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir Ve Nasıl Yenilir?

04.05.2019
377
Rambutan Meyvesi Nedir, Faydaları Nelerdir Ve Nasıl Yenilir?

Rambutan, liçi benzeri lezzetli bir tada sahip yumuşak sivri uçlu kırmızı tenli bir meyvedir. Bir rambutan meyvesinin soyulması, tatlı ve kremsi tadı olan yarı saydam bir eti ortaya çıkarır. Bu “tüylü meyve”, C vitamini ile doludur ve bu onu çok sağlıklı bir meyve yapar. Rambutan meyvesi aynı zamanda sindirim sağlığınız için iyi hale getiren çok fazla lif içerir.

Rambutan meyvesinin çiğ etini güvenle yiyebilseniz de, kabuğundan ve tohumlardan kaçınmalısınız. Rambutan tohumları zehirli bir bileşik içerir ve yemeleri önerilmez. Bazı çalışmalar rambutan kabuğunun antioksidan içerdiğini gösterse de, onu yemesi de önerilmez. Bu yazıda, tropikal rambutan meyvesinin birçok faydasını öğreneceksiniz. Ayrıca, bu kızıl saçlı meyveyi yemenin en iyi yollarını da öğreneceksiniz.

Rambutan Nedir?

Lambutan Meyvesi

Rambutan ( Nephelium lappaceum ) Güneydoğu Asya’da yetişen, aynı zamanda diğer sıcak iklimlerde yetişen tropikal bir meyvedir. Rambutan meyvesi bir golf topunun büyüklüğünde ve yumuşak yeşil / kırmızımsı iğneli kırmızı bir kabuğa sahip. Rambutan liçi  aynı familyada olup ve eti benzer bir tada ve görünüme sahiptir. Rambutan meyvesi aynı adı taşıyan bir ağaçta büyür ve ağaç 50 ila 80 ft (15-25 m) boyunda büyür. Meyveler gençken bile, “tüylü” bir görünüme sahiptir. Aslında, isimleri “kıllı” anlamına gelen Malayca “rambut” kelimesinden geliyor. Rambutan ayrıca Chom Chom meyvesi (Vietnamca’daki “dağınık saç” meyvesi anlamına gelir) veya orangutan meyvesi olarak da adlandırılır. Rambutan da longan meyvesiyle ilgili olduğu için, bazı insanlar buna “tüylü longan” diyorlar.

Rambutan Meyvesi Nasıl Görünüyor ve Neye Benziyor?

Dışarıdan, rambutan meyvesi deniz kestanesi gibi görünür. Bu tropik meyveler dikenli bir görünüme sahip olsa da, dikenler keskin dikenlerden çok saç gibidir. Rambutan çivili kırmızı bir meyve olarak tanımlansa da, kabuğun rengi pembemsi-kırmızıdan bordo veya turuncu-sarıya kadar çeşitli tonlarda olabilir.

Tüylü cildi soyulduktan sonra, etin, bir liçi veya turşu soğanı göründüğü gibi, beyaz kremalı göründüğünü göreceksiniz. Beyaz rambutan etinin içinde, zehirli olduğu için atılması gereken bir tohum bulacaksınız. Araştırmalar ayrıca tohumların narkotik bir etkiye sahip olabileceğini göstermiştir.

Rambutan Meyvesinin Tadı Nasıldır?

Rambutan’ın eti bir liçi gibi görünüyor ve aynı zamanda bir liçi gibi tadı var. Bazı insanlar rambutan meyvesinin tadını, onu ısırdığınızda çok sulu olan tatlı ve kremalı olarak tanımlar. Araştırmacılar, rambutan meyvelerinin, ete tropikal bir aroma veren aromatik bileşikler içerdiğini söylüyor. Ham rambutanların aromaları, egzotik bir koku veren baharatlı ve odunsu tonlarda meyvemsi-tatlıdır.

Rambutan Mevesi Nasıl Yenir?

Bu deniz kestanesi görünümlü meyveler almak için yeterince şanslıysanız, onları yemek için endişeli şüphesiz. Olgun rambutan meyvelerini kullanma konusunda endişelenmenize gerek yok çünkü “sivri” yumuşak ve “tüylü”.

Bir rambutanın yemek yemenin iyi olduğunu söylemenin yollarından biri, cildin kırmızı, sarı veya turuncu bir renk ve tüylü dikenler yeşil olduğundadır. Toplandıktan sonra, buzdolabında saklanırsa meyve 2 hafta kadar taze kalır. Sivri uçlar yavaş yavaş kararır, bundan sonra meyveler hala birkaç gün iyi kalır.

Rambutan yemenin en iyi yolu, meyvenin ortasındaki keskin bir bıçakla kabuğuna bir kesi yapmaktır. Bunu yaparken eti kesmemeye çalışın. Kabuğunu bölmek için küçük resminizi de kullanabilirsiniz. Cilt yenmez olarak kabul edilir ve eğer yerseniz hoş olmayan bir tat vermesi için acı bir tada sahiptir.

Küçük yumurtanın şekline benzeyebilen sulu görünümlü, yarı saydam, yenilebilir bir meyve ortaya çıkarmak için cildi açın. Meyveleri yemeden önce, zehirli rambutan tohumlarını çıkarmanız gerekir. Eti keserek çekirdeğe kesin ve deneyin. Yenmeyen tohumları kesebiliyorsanız, meyveleri ağzınıza sokun ve tropik iyiliğinin tadını çıkarın.

Bazı rambutan çeşitlerinin, tohumlara yapışan yenilebilir etleri vardır. Tohum kesilemediği “taşı” çeşidine sahipseniz, tohumun etrafındaki eti dikkatlice ısırınız. Rambutan tohumu bir papery kaplama ile kaplanmıştır. Ya da meyveyi ağzına sokabilir, eti yiyebilir ve sonunda taşı tükürebilirsin.

Rambutan Besin Değerleri

Bu egzotik “deniz kestanesi meyvesini” bu kadar iyi yapan rambutan hakkında ne düşünüyorsunuz?

Rambutan meyvesinin besin değeri üzerine yapılan araştırmalar, C vitamini bakımından zengin olduklarını göstermektedir. 100 g’lık bir meyvede 36 gram C vitamini vardır, günlük önerilen miktarın (RDI)% 40’ı kadardır.

C vitamini günlük gereksinimlerinizi karşılamak için kaç tane rambutan meyvesi tüketmeniz gerekir? Araştırmalar, 10-12 meyve yemenin önerilen C vitamini miktarını verdiğini buldu.

Rambutan meyveleri ayrıca diğer vitamin ve minerallerin iyi bir kaynağıdır. Örneğin, 100 g taze rambulanlar bakır RDI’nizin% 20’sine,% 10 manganez RDI’sine ve ayrıca magnezyum, çinko, potasyum, demir ve fosfor izlerine sahiptir.

Daha olgun rambutanları yemek için birçok nedenlerden biri de lif bakımından yüksek olmalarıdır. 100 gram rambutan meyvesinin porsiyonu, günlük lif ihtiyacınızın% 11’i kadar olan yaklaşık 3 gram lif içerir. Bu porsiyon büyüklüğü sadece 68 kalori ve az sayıda karbonhidrat içerdiğinden, rambutan kilo vermek istiyorsanız iyi bir meyvedir.

Rambutan kabuğu ve tohumu bazı besinler içerebilse de, ayrıca toksinler de içerirler ve özellikle yüksek dozlarda tüketilirse sağlığa zararlı olabilirler.

Rambutan ve Liçi Meyvelerinin Aralarındaki Fark Nasıl Anlaşılır?

Rambutan ve liçi aynı aileye aittir ve rambutanları liçi ile karşılaştırırken bazı benzerlikler vardır. Her ikisi de iyi miktarda C vitamini içerir, rambutanlar hafif bir avantaja sahiptir. Rambutan ve liçi meyvelerinin her ikisinde de toksin saponin içeren yenilebilir olmayan tohumlar bulunur.

Her ne kadar rambutan ve liçi soyulup alındığında benzer görünse de, asıl farklılıklardan biri, cilde geldiğinde görünür görünüştedir: Rambutanlar, deniz kestanesine benzeyen kırmızı dikenli bir cilde sahipken, liçi meyvesi, daha sert bir cildi olan çilek gibi gözükür. .

Rambutan Meyvesinin Sağlığı Faydaları Nelerdir?

Rambutan ağacından meyve tüketmenin sizin için neden iyi olduğuna daha ayrıntılı olarak göz atalım.

Rambutan Meyvesi Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Rambutanların sağlığa faydalarından biri, yüksek C vitamini düzeyleri nedeniyle vücudunuzun bağışıklığını güçlendirmelerine yardımcı olmalarıdır.

5 veya 6 rambutan meyve tüketmek, günlük C vitamini ihtiyacınızın% 50’sine karşılık gelir. Doktorlar, enfeksiyonlarla daha kolay savaşmanıza yardımcı olan beyaz kan hücrelerinin sayısını artırmak için askorbik asidin (C vitamini) gerekli olduğunu söylüyor.

Rambutan içindeki C vitamini ayrıca bağışıklık sisteminizi de güçlendirir, çünkü vücudunuzun glutatyon üretmesine yardımcı olur. Bu, vücudunuzun savunmasını güçlendirmek için ihtiyacınız olan en önemli antioksidanlardan biridir.

Bağışıklık sisteminizi daha fazla rambutan yiyerek artırmanın yanı sıra, enfeksiyon kapma olasılığınızı azaltmanın başka yolları ve başka hangi yiyecek ve otların size yardımcı olabileceğini öğrenin.

Rambutan Meyvesi Sindiriminiz İçin İyidir

Daha fazla rambutan meyve yemek, lif ve su içerdiklerinden sindirim sağlığınıza yarar sağlar.

5 taze rambutan yemek, RDI’ nizin % 12’si olan yaklaşık 4 gram çözünür ve çözünmez lif verir.

Mayo Clinic’ten doktorlar diyet lifinin sağlık ve sindirim alışkanlıkları için gerekli olduğunu söylüyor. Yeterince lif almak, bağırsak hareketlerini düzenli tutar ve dışkıyı yumuşatır. Lif ayrıca bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına ve çeşitli gastrointestinal hastalıkların önlenmesine de yardımcı olur.

Birkaç rambutan meyvesi yemenin iyi bir sindirim sağlığını teşvik etmesinin bir başka nedeni de iyi bir sıvı kaynağı olmalarıdır. Rambutan meyvesi% 82 sudan oluşur.

Ulusal Sağlık Servisi doktorları, sindirime yardımcı olmak için suyun gerekli olduğunu söylüyor. Rambutan gibi meyvelerden yeterince sıvı ve lif alınması kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

Eğer sindiriminizin gerektiği gibi çalışmadığını hissediyorsanız beslenmenizde rambutan veya diğer lif açısından zengin meyve sayısını artırmayı deneyin. Ayrıca, sindirim sağlığınızı iyileştirmek ve mideyi tedavi etmenin diğer doğal yollarını da öğrenebilirsiniz.

Rambutan Meyvesi Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Daha fazla rambutan yemek sizin için iyidir, çünkü bu lezzetli tropik meyveler kilo kaybına neden olur ve sağlıklı bir kilonun korunmasına yardımcı olabilir.

Tabii ki, rambutan meyveleri, kilo vermenize yardımcı olabilecekleri için eşsiz değildir. PLos Medicine dergisi, meyve ve sebze alımının artmasının, vücut ağırlığının fazla kilo almasına yardımcı olabileceğini bildirmiştir.

Rambutanların kilo vermeye yardımcı olmasının başlıca nedenleri lif ve su içeriğidir.

Çeşitli çalışmalar, artan lif içeriğinin kilo kaybı üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Bilim adamları, çoğu Batılı diyetin yeterli miktarda lif içermediği ve her birimizin günlük lif alımımızı günde 25-30 gram seviyesine çıkarmaya çalışması gerektiği konusunda uyarıyorlar.

Fiber ayrıca daha uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlar. Doygunluk hissini teşvik eden yiyecekler, doğal olarak kilo vermeye yardımcı olan başka bir faktör olan atıştırmayı önlemeye yardımcı olur.

Rambutan meyvesinin ağırlığının çoğunlukla su olması, aşırı ısınmayı önleyebileceği için kilo kaybına daha fazla yarar sağlamanıza yardımcı olur.

Rambutan meyveleri ayrıca her meyvenin sadece 19 kalorisine sahip kalorilerde düşüktür. Ayrıca bu kırmızı dikenli meyvelerin her birinde yaklaşık bir gram lif elde edersiniz.

Kilo vermek istiyorsanız, göbek yağını yakan en iyi yiyeceklerden bazılarını öğrenin. Ayrıca, daha fazla yürüyerek herhangi bir kilo verme programının etkinliğini artırabilirsiniz.

Rambutan Meyvesinin Diğer Potansiyel Faydaları

Rambutan meyvesinin sunduğu bazı sağlık yararları vardır. Bu diğer rambutan meyve sağlığı yararlarının kabuk özü veya tohumlardan olduğunu hatırlamakta fayda var, ancak meyvenin bu kısımlarının hiçbirinin tüketilmesi tavsiye edilmiyor. Bu çalışmalar sıçanlarda veya laboratuvar koşullarında yapıldı.

İyi kalp sağlığını teşvik edebilir

Diyabetik fareleri içeren bir çalışma, rambutan kabuğu özütlerinin, kolesterol seviyelerini azaltarak kalp hastalıklarını önleyebileceğini buldu. ( 16 )

Diyabet semptomlarını yönetmede yardımcı olabilir

Rambutan tohumlarından ve soyulmasından elde edilen meyve sularının, bazı diyabet semptomlarının tedavisinde potansiyel bir kullanımı olduğu gösterilmiştir. Rambutan özleri, kan glikoz seviyelerini yönetmeye yardımcı olabilecek antioksidanlarda yüksektir.

Rambutan meyveleri anti kanser özelliklere sahiptir

Laboratuvar denemeleri, rambutan çekirdeği ekstraktlarının, tümör hücrelerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Diğer çalışmalar, rambutan meyvelerinden elde edilen kabuk özütlerinin güçlü antioksidanlara sahip olduğunu bulmuştur.

Rambutan meyvelerinin çiğ eti sizin için çok sağlıklıdır, çünkü bol miktarda C vitamini ve lif içerirler. Rambutan tüketen yan etkilerin çoğu, kabuğundan veya tohumlardan gelir.

Bu makaledeki çalışmaların gösterdiği gibi, rambutan kabuğu ve tohumları toksik bileşikler içerir ve tüketilmemelidir.

Rambutan Meyvesinin Nerede Bulabilirsiniz?

Nerede yaşadığınıza bağlı olarak, bazı süpermarketler, onları egzotik meyve bölümlerinde bulabileceğiniz taze rambutan meyvesi bulundurur. Ayrıca rambutan meyvesi Asya pazarlarında veya meyve ve sebze satan mağazalarda bulabilirsiniz.

Bu dikenli kırmızı meyveleri yerel olarak bulamıyorsanız, bazı çevrimiçi mağazalar rambutan meyveleri satmaktadırlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.