Sağlığa Faydalı Bilgiler

Prof. Dr. Canan Karatay: protein tozu yerine yumurtayı tüketin

28.12.2017
202
Prof. Dr. Canan Karatay: protein tozu yerine yumurtayı tüketin

Sporcular ve kas yapmak isteyenlerin kullandığı protein tozu sağlık için çok tehlikeli.  Prof. Dr. Canan Karatay üniversite öğrencileri ile bu konu üzerinde yaptığı konuşmada şunları söyledi.

Protein tozunun tehlikesinden konuşan Prof. Dr. Canan Karatay doğal protein almanın ucuz yollarını da gösterdi:

“En doğal ve ucuz protein yumurtadır. Yumurta akında 9 amino asit var. Bunlar insan vücudu için önemlidir. Yumurtanın sarısında ise omega 3, omega 6 var. Yumurtanın içindeki kolin adlı madde beyni simülasyon eden en önemli maddelerden biri asetilkolin esas parçasıdır. Bunların doğal olarak vücuda girmesi zorunludur. Yumurtanın sarısı ya da akı tehlikeli değildir. Zararlı olan protein tozudur”.

Prof. Dr. Canan Karatay protein tozunun trans yağlarla zengin olduğunu da söyledi:

“Bunlardan tamamen uzak durmak gerekir. Hatta ithalatı bile yasak edilmelidir. Kalp de kaslardan oluşur. Bu maddeler kalbi de büyütüyor. Bu nedenle, sporcularımız genç yaşlarında kalp krizi geçiriyor”.

Prof. Dr. Canan Karatay şunu da vurguladı ki, yumurta çok piştiğinde ve çok kızartıldığında bileşiminde trans yağlar meydana gelir.

“Bu da insanlar için çok tehlikelidir. Yumurta çok kaynadığında sarısının etrafında yeşil tabaka oluşur. Bu artık yumurtanın gereksiz olduğunu gösteriyor. Bu yumurtayı ağzınıza koyarken sarısı dağılırsa, bu zaman artık onun yararsız olduğu anlamına gelir. Maalesef, bugün sporculara, gençlere kas geliştirmeleri için yumurtanın ancak akı verilir. Bu çok tehlikelidir, yumurtanın akını yememelidirler. Çünkü protein vücut için ne kadar faydalı olursa, o vücuda yağla birlikte giriş olmazsa, zararlı olarak kabul edilir. Yumurtanın beyazı proteinse, sarısı da yağdır “.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.