Sağlığa Faydalı Bilgiler

Probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotik nedir, sağlığımız için faydaları nelerdir ve hangi besinlerde bulunurlar?

22.01.2019
173
Probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotik nedir, sağlığımız için faydaları nelerdir ve hangi besinlerde bulunurlar?

İnsan vücudunda çok dost olan yani faydalı bakteriler vardır. (Doğum sırasında anneden çocuğa geçen bu bakteriler, yaşımız ilerledikçe beslenme şeklimiz, kullandığımız ilaçlar vb. etkenlerle sayılarında değişkenlik gösteriyor.) Her insanın bağırsak florası (bağırsakta yaşayan mikroorganizmalar) kendine özgüdür yani benzersizdir. Bu yararlı (dost) bakteriler bağırsak fonksiyonlarımızın düzgün bir şekilde çalışmasını temin etmekle beraber bağışıklık sisteminin de etkin bir şekilde çalışmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnişimizi artırır.

Bildiğimiz gibi, antibiyotiklerin adı “kara listeye” alınsa da, biz çok seviyoruz onları. Her hastalıkta en küçük boğaz ağrısında, vücut soğuk aldığında bile bol bol antibiyotikleri kullanırız. Antibiyotik yazmayan doktorlara, antibiyotikleri reçetesiz vermeyen eczacılara kızarız. Peki, sonuç ne oldu? Her şeyin çoğunda olduğu gibi, antibiyotiğin de çoğunun zararlarını gördük. Bizi hasta eden bakterilerle birlikte, bizim hastalıklara karşı direnişimizi oluşturan bakterilerin de yok olmasına neden olduk. Biz insanlar için çok faydalı olan antibiyotikleri bilinçsizce ve çok kullanım sonrası birer-birer zararlı hale getirdik.

Her şeyin çoğunda olduğu gibi, antibiyotiğin de çoğunun zararlarını gördük. Bizi hasta eden bakterilerle birlikte, bizim hastalıklara karşı direnişimizi oluşturan bakterilerin de yok olmasına neden olduk. Biz insanlar için çok faydalı olan antibiyotikleri bilinçsizce ve çok kullanım sonrası birer-birer zararlı hale getirdik.

Antibiyotiklerin amacı enfeksiyonlu bölgeye etki ederek, enfeksiyona neden olan bakterileri yok etmektir. Fakat her antibiyotik tedavisinden sonra, şekerli besinlerle, gazlı içeceklerle, zararlı bakterilerle birlikte bağırsak floramızdaki faydalı bakteriler de ölür, ishal, kabızlık gibi istenmeyen sorunlarla karşılaşıyoruz. Peki, bu zaman bir kez kullanılarak yok olan bu dost bakterilerimizi nasıl elde edebiliriz diye soracak olursanız, probiyotik, prebiyotik ve sinbiyotikleri kullanarak dost bakterileri yeniden elde edebiliriz. Bu kez onları dışarıdan alacağız. Peki, nedir bu probiyotikler, prebiyotikler, sinbiyotikleri?

Probiyotik nedir?

Probiyotikler (Yunanca kelime olup, “hayat için olan” anlamına geliyor), bağırsak florasını düzenleyen ve bağışıklık sistemini uyararak sağlığa olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizma desteği olarak tanımlanıyor. Kısaca bağırsaklardaki mikro florada bizlere dost olan, bağırsak hareketlerimizi düzenleyen yararlı mikroorganizmalar diyebiliriz. Probiyotikleri birçok şekilde elde edebilirsiniz. Gıdalardan alabileceğiniz gibi, bakterinin kendisini sentetik olarak da birçok değişik biçimlerde (tablet, kapsül, toz şeklinde) doktorunuzla ve eczacınızla danışarak kolaylıkla elde edebilirsiniz.

Kullanılan en yaygın probiyotik bifidobakteri ve lactobacillusdir. Son yapılan araştırmalarda probiyotik dinçlik sağladığı, alerjik hastalıkları önlediği, atopik dermatit tedavisinde; antibiyotik kullanımı sonrası ortaya çıkan ishal ve kabızlık gibi bağırsak sorunlarında; depresyon tedavisinde, (mutluluk hormonu olarak serotoninin yüzde 95 bağırsaklardan alındığını biliyor musunuz?) Egzema, kanser, diyabet, mantar enfeksiyonları, obezite, dikkat eksikliği, ağız kokusu, vajinal enfeksiyonlar gibi bir çok hastalığın tedavisinde kullanıldığı görülmüştür. Probiyotik içeren gıdalar: Kefir, evde kendi ellerimizle mayaladığımız yoğurtlar ve asitler.

Prebiyotik nedir?

Prebiyotikler, probiyotik (dost bakteriler) aktivitesini ve çoğalmasını seçici olarak uyaran, sağlığımıza olumlu yönde etkileyen, sindirim olunmayan gıda bileşenleridir. Kısaca, yukarıda bahsettiğimiz yararlı mikroorganizmaları (probiyotik) besliyor veya onlar gibi doğrudan olumlu etki gösterirler, probiyotikleri uyarıyorlar. Prebiyotiklerin olduğu gıdalar şunlardır: Zeytin, muz, üzüm, çilek, elma, ceviz, badem, fındık, keten tohumu, yulaf, siyah buğday, arpa, kepekli pirinç, yer elması, bamya, enginar, kereviz, domates, soğan, sarımsak, hindiba, kuşkonmaz, hardal bitkisi, fasulye, mercimek, bezelye, nohut. Prebiyotikler insan sağlığı üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Sinbiyotik nedir?

Probiyotik ve prebiyotikleri birlikte barındıran, gıda veya destek amaçlı kullanılan ürünlerdir. Probiyotiklerle birlikte yakıtı olan prebiyotikler verildiğinde daha uzun süre canlı kalacakları varsayılıyor. Prebiyotik ve probiyotik etkilerinin aynı yönde olduğu düşünülmektedir. Not: Bilindiği gibi, işte bu zamanlar (havalar tam hastalık havası), mevsim değişiklerinden kaynaklanacak hastalıklara karşı direnç kazanmak için, aynı zamanda hastalık zamanında kullandığımız antibiyotiklerin yok ettiği yararlı bakterileri yerine koymak için probiyotike başlayarak, sonbahar ve kış dönemini rahat geçirebilirsiniz.

Yaz tatilinden sonra öğrenciler için okul sezonu açılıyor. Okula ilk kez gidecek çocukların içtikleri su, yedikleri yemek, soludukları hava ve temasta olduğu insanlar değişecektir. Tüm bu değişikliklere çocukların daha kolay şekilde uyum sağlamaları için, uygun olan probiyotik desteği yapıldığında hem çocuklara ve hem de size çok iyi bir dost olabilir. Uzun ülke içi ve ülke dışı seyahatlerde, probiyotik en azından mevsimsel, besleyici ve su değişiklikleri gibi en az zararla ve rahat şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.