Sağlığa Faydalı Bilgiler

Portakal kabuğundan faydalanmanın 10 yolu

13.11.2017
332
Portakal kabuğundan faydalanmanın 10 yolu

Kış aylarının vazgeçilmez meyvesi ve C vitamininin deposu olan portakalın kabukları da kendisi kadar yararlıdır.  Bugünkü yazımızda nar kabuklarından faydalanmak için çeşitli yol ve yöntemleri sizlere anlatacağız..

Ayak mantarı
Portakal kabuklarının ayak mantarını yok edecek özelliği var. İçeriğinde bulunan çeşitli gaz ve enzimler sayesinde mikropları öldürerek mantar gibi kronik sorunları tez zamanda giderir.

Öksürük
Portakal ve kabuklarında bulunan antioksidanlar öksürüğe neden olan sorunları üstesinden gelir. Bunun için kurutulmuş portakal kabuklarını sıcak suya ilave edip demlenmeye koymak gerekir. Alınan karışım 2 hafta serin yerde kaldıktan sonra kullanıma hazır olur.

Sindirim sorunları
Portakal kabuklarında bulunan vitaminler sindirim sisteminin sindirme işlemine yardımcı olur. Bunun için toz haline getirilmiş portakal kabuklarını az miktarda yemeklere katmak yeterlidir.

Bronşit
Yemekten önce 2 yemek kaşığı portakal kabuğunun üzerine yarım bardak sıcak su ekleyip içmek bronşit sorunlarını ortadan kaldırır. İçeriğinde bulunan antioksidan, vitamin ve mineraller beyaz ciğerlere hava taşıyan kanalların iltihaplanmasını önler.

Tatlılar
Birkaç portakalın kabuğunu rendelenmiş şekilde kek ve kurabiyelere eklemek tatlılar güzel tat ve koku katar. Bu da onun koku verici özelliğidir.

Reçel
Portakal kabuklarından reçel de yapabilirsiniz. Bu reçele limon kabuğu katmak onu daha da lezzetli yapacaktır. Reçel için ayrılmış portakal kabuklarını istediğiniz ölçüde doğrayıp, üzerine 4 tatlı kaşığı toz şeker ekleyin. 3-4 saat beklettikten sonra 5 bardak su ilave edip şerbet olana kadar kaynatın. Sıcak sıcak kavanozlara dökün ve ağzını kapatın. Portakal reçeliniz hazırdır.

Oda parfümü
Kurutulmuş portakal kabuklarını bir şamdanın içine koyun. Sonra kabukları azıcık alevlendirin ve kapatın. Kabuklardan çıkan duman etrafa çok hoş koku yayacak.

Çay
Portakal kabuğunun çayı oldukça lezzetli ve yararlıdır. Bu çay sürekli olarak kullanıldığında kolesterol dengesi normal seviyede olur. Hamilelik döneminde sabah hissedilen bulantının birinci ilacı da bu çayıdır.

Cilt bakımı
Birçok kozmetik markasının kullandığı portakal kabuklarından kullanarak ev ortamında kimyasal içeriği olmayan araçlar hazırlayabilirsiniz. Bir kâseye 2 çay kaşığı rendelenmiş portakal kabuğu, greyfurt kabuğu ve iki yemek kaşığı bal koyup karıştırın. Karışımı yüzünüze sürün ve 15 dakika bekletin. Bu maske kusursuz ve temiz bir cilt için inanılmaz faydaları olan karışımdır.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.