Sağlığa Faydalı Bilgiler

Plaja gideceklere 6 önemli tavsiye

27.07.2017
135
Plaja gideceklere 6 önemli tavsiye

Deniz suyu, havası, sıcak deniz kumu – tüm bunlar asıl sağlık kaynağıdır. Fakat plajda dinlenirken bazı basit kurallara uymak gerekir ki, bu dinlenme size zarar değil, yalnızca fayda versin. Sağlığınızı korumak için plajda dikkat edilmesi gereken bazı tavsiyelerde bulunacağız.

1- Su için!

Plajda dinlenirken mutlaka yanınızda temiz su bulundurun ve periyodik olarak suyu küçük yudumlarla için. Güneş altında olan insanlarda susuzluk sık gelişir. Susuzluk çok zararlıdır. Kalp-damar, sinir sisteminin, böbreklerin etkinliğini bozuyor ve yaşlanmayı hızlandırır. Susuzluğu önlemek için sık sık su için. Tatlı gazlı sular, enerji içecekleri, alkollü içkileri plajda içmeyin. Onlar susuzluğu daha da artırır, vücuda ciddi zarar verir.

2- Güneşten koruyan araçları unutmayın!

Her 2 saatte bir cildinize güneşten koruyan krem ​​sürün. Bu araçlar cildi ultraviyole ışınların zararlı etkilerinden korur. Son zamanlarda bilim adamları birçok güneşten koruyan kremlerin az etkili olduğunu keşfettiler. İyi kaliteli kremleri kullanın, kremleri eczaneden alın.  Alternatif seçenek ise doğal yağlardır. Bazı yağlar da cildi güneşten koruyan herhangi bir kremden daha iyi korur. Bu yağlar arasında doğal zeytin, yalancı iğde, susam, Hindistan cevizi, avokado yağıdır.

Krem veya yağı güneşe çıkmadan 10-15 dakika önce vücudunuza sürün, denizden çıktıktan sonra krem ​​sürmeyi unutmayın.

3- Nemli plaj giysilerinizi mutlaka değiştirin!

Bu hem erkek, hem de kadınların dikkat etmesi gereken önemli bir tavsiyedir. Nemli plaj giysilerinde kalmak idrar-cinsiyet sistemi hastalıklarının riskini artırır, bu sistemde mevcut olan hastalıkların ağırlaşmasına neden olur.

4- Güneşten koruyan gözlük takın!

Güneş ışınları gözlerimiz için zararlıdır. Işınlar birçok göz hastalıklarının (katarakt vb.) Gelişimi riskini artırır. Kaliteli güneş gözlükleri kullanın. Ucuz gözlükler hiçbir şeyden korumaz ve aksine ek tehlike yaratır.

5- Plajda doğru beslenin!

Plajda süt ve et ürünleri yemeyin. Bu gibi ürünler sıcak havada vücuda fazla yüklenir ve ayrıca zehirlenmeye neden olabilir. Plajda meyve-sebze, fındık gibi  besinleri tüketmeyin.

6- Başınıza panama şapka takın!

Bu sizi güneş vurmasından koruyacak. Ayrıca panama saçınızı günün olumsuz etkisinden korur.

ETİKETLER: ,

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.