Sağlığa Faydalı Bilgiler

Peynir bakterileri alerjilerin tedavisinde faydalı olabilir

22.04.2019
106
Peynir bakterileri alerjilerin tedavisinde faydalı olabilir

Peynir bakterilerinin alerjinin temel nedeni olan alerjenleri önleyebileceği bilinmektedir.  Avusturya ve Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen uluslararası bir bilim insanı grubu, bazı peynir türlerinin üst kısmındaki bakterilerin insanlarda alerjenleri yok etme yeteneğine sahip olduğunu keşfetti.

Peynir üretimi sırasında ürünün belli bir süre özel bir ortamda depolandığı bilinmektedir. Örneğin, bu parmesan peyniri hazırlama teknolojisidir. Peynir, “büyüyene” kadar yüzeyinde bakteri üretir ve ürünü dış patojenlere karşı korur.

Araştırmacılar, bu bakterilerin peynir tadı oluşumundaki rolünü incelemeye karar vermişlerdir. Genetik analiz yaparak birçok bakteri genomunu açtılar. Sonuç olarak, uzmanlar bu mikroorganizmaların DNA’sındaki alerjenlerle mücadele eden sorumlu alanları buldular. Bu bakteriler aslında doğal bir anti-alerjik ilaçtır.

Bu yöndeki araştırmalar halen devam etmektedir. Bilim adamları, alerji tedavisinde başka hangi tür bakteri türlerinin faydalı olabileceğini belirlemek istiyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.