Sağlığa Faydalı Bilgiler

Pazar günü detoksu nedir ve nasıl yapılır?

Pazar günü detoksu nedir ve nasıl yapılır?

Vücudumuzdaki toksinlerden kurtulmakla birlikte huzur ve rahatlığa da kavuşacağınız bu gün, sizi daha güzel bir pazar ertesine ve haftaya hazırlayacaktır. Bunun için pazar günü detoksu yapmanız önerilir. Peki, Pazar günü detoksu nedir ve nasıl yapılır?

Uyandıktan sonra: Güne bol miktarda C vitamini bulunan limon suyu ile ılık suyu karıştırıp, içerek başlayın. Böylece sindirim sisteminize uyarı yapmış olacaksınız. Gün boyunca bol miktarda su içmeye devam edin.

Kahvaltının önce: Detoks zaman çok ağır egzersiz yapmak tavsiye edilmez, ama organizmanın kan dolaşımını korumak önemlidir. Eğer biraz halsizlik hissediyorsanız, organizmayı uyandırmanın en iyi yolu olan yogayı seçin. Hatta 3 dakikalık yoga ile haftanın tüm stresini üzerinizden atabilirsiniz.

Kahvaltı: Bugün detoks günü olduğu için yumurta veya ekmek yerine, yulaf ve meyveli yoğurda ağırlık verebilirsiniz. Yanında da basit ve en lezzetli detoks içeceklerinden olan nar veya şeftali suyu hemen hazırlayıp, içebileceğiniz içecekledir.

Çay molası: Kahve yerine yeşil çay içmeniz size çok daha iyi etki gösterecek. Antioksidan bakımından zengin olan yeşil çay, metabolizmayı da hızlandırdığı için detoks sürecindeki en önemli içeceklerdendir. Öğle yemeğinden önce biraz açlık hissederseniz, elma veya probiyotik bakımından zengin yoğurt vücudunuzu temizlemeye yardımcı olabilir.

Öğle yemeği: Hafif bir öğle yemeği yiyerek enerjinizi yerinde saklayabilirsiniz. Lif açısından zengin olan lahana salatası veya yağsız olmak koşulu ile bir kâse çorba içebilirsiniz. Kahvaltıdan sonra da 20 dakika yürümeyi unutmayın. İmkân varsa, deniz kenarı veya ağaçların olduğu bir yerde temiz havayı ciğerlerinize çekerek yürüyün.

Öğle ile akşam yemeği arasında: Yeşil elma suyu, size akşam yemeğine kadar kendinizi iyi hissediyor ettirmekle birlikte, hem de bu doyurucu içecek enerjinizi arttırarak vücudunuzu iyi etkileyecektir.

Akşam yemeği: Protein ve sebzenin yoğun olduğu bir yemek 1 günlük detoksunuzun son bölümü olacak. Ayrıca, akşam yemeği olduğu için çok yememeniz önerilir.

Uyku: Detoks etmenin en iyi yöntemlerinden biri yeterli ve kaliteli uyku uyuduğunuzdan emin olmaktır. Uyku kilo, stres seviyeleri ve genel sağlık ile doğrudan bağlantılıdır. Bu gece teknolojiden uzaklaşarak rahatlamanıza yardım edecek bir banyo yapın ve kendinize iyi bir gece uykusu için yeterli zaman ayırın.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.