Sağlığa Faydalı Bilgiler

Patates suyunun faydaları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir

18.08.2017
460
Patates suyunun faydaları nelerdir ve hangi hastalıklara iyi gelir

Patates yaz-kış demeden her birimizin mutfakta kullandığımız, farklı yiyeceklerin temel unsuru olan, pişirilmesi ve yenmesi kolay bir sebzedir. Sadece bizim ülkede değil, dünyanın birçok ülkelerinde patates bol bol kullanılan sebze sayılır.

Patatesin dünyada bu kadar yaygın kullanımının nedenleri araştırılırken çok lezzetli ve kolay hazırlanan bir sebze olmasının yanı sıra, zengin besin değerlerine sahip olduğu, tok tuttuğu, tedavi edici özelliğinin de olması belirlendi.

Son dönemde patates suyunun içilmesi de halk tıbbında yaygın yöntemlerden biridir. Peki, patates suyunun nelere yararlı olduğunu biliyor musunuz?

Patates suyunun faydaları nelerdir ve patates suyu hangi hastalıklara iyi gelir

Patates suyu bol organik asit, mineral, enzim içerir. Kabızlık, ishal, şişkinlik, mide ekşimesi ve hazımsızlık gibi sorunlara karşı etkilidir. Sabahları içilen patates suyunun reflü hastalığına de faydalı olduğu söyleniyor.

Patates suyu bünyesine göre bağırsak kanserine karşı koruyucu ve bağırsak kanseri hastalarında destekleyici bir sebzedir. Folik asit ve demir açısından zengindir. Bu besin değerleri de kırmızı kan hücrelerinin yapımında büyük rol oynuyor. Yani patates suyu kansızlık ve anemi riskini azaltır.

Patates suyunun içindeki asit midenin PH seviyesini düzeltir ve midedeki asittin artmasını azaltır. Mide ekşimesi yanı sıra mide ağrısı çekenlere de patates suyu içilmesitavsiye edilir. Bununla mide kanseri, gastrit, kolik gibi mide problemlerinin riski de azalmış olur.

Bu arada dikkat edilmesi gereken en önemli şey patatesin siyah noktalı olmamasıdır. Siyah nokta patatesin içerisinde zararlı maddelerin olduğuna bir işarettir. Aynı zamanda patates filizlenmiş, eskimiş ve paralanmış olmamalıdır.

Eskimiş ve yaşlanmış patatesin içerisindeki solanin maddesi sağlığa zararlıdır. Patates suyunun tadını beğenmeyenler patates suyunu havuç suyu ile karıştırıp içilmesi tavsiye edilir.

Ayrıca, patates suyunun içerdiği zengin organik bileşikler romatizma, eklem sorunlarına da yardımcı olur. Bel, kalp ağrılarında etkili fayda yaratan patates suyu gut hastalığına karşı etkilidir. Patates suyu vücudun her bölgesinde sindirimin düzenlenmesine yardımcı olur. Bu yüzden sabahları aç karnına içilmesi önerilir. İyi bir potasyum kaynağı olduğundan yüksek basınçlı insanlarda pozitif sonuçlara neden olur. Yeterli potasyum alımı hem de kalp hastalıkları riskinin azalmasına da yardımcı olur.

Patates suyu temizleyici özelliğe sahiptir. Bu özelliği ile karaciğer ve safra kesesinde sorunu olanlar için doğal ilaç olarak kabul edilir. Bu yüzden sabahları aç karnına 150 grama kadar patates suyu içmek önerilir. Bu yolla idrar yolunda taşı olanlar da etkisini görmüş olurlar. Oluşan taşların temizlenmesine yardımcı olmanın yanı sıra hem de taş oluşumu riskini de azaltır.

Patatesin deri üzerindeki etkisini herkes biliyor. Gözaltı siyahlar, yaralar ve Şişliklere karşı patates hep bir çözüm yolu olarak görülmüştür. Egzama, cilt lekeleri, kuru ve kaşıntılı cilt için patates suyunun mucizevi etkisi var. Patates suyu hem de saç köklerini besler, daha gür ve sağlıklı saçlara kavuşturur. Bunun için patates suyunu yumurta akı ve balla karıştırıp saçlara sürün ve yarım saat sonra saçlarınızı şampuanla yıkayın.

Patates suyunun tadını sevmeyenler patates suyuna limon, veya bal karıştırıp içebilirler. Balla karıştırıp içmek gıda zehirlenmesine karşı da etkilidir.

Patates suyunun kullanma şekli

İki hafta sabah ve akşam aç karnına yemeklerden yarım saat önce 150 gr patates suyu için. Sonra iki hafta ara verin ve yine iki hafta aynı şekilde için.

Bağırsak kanserine karşı patatesi haşladığınız suyu da içebilirsiniz. Patatesi ağzı kapalı tencerede çatlayan kadar kaynatın, akşam ve öğle yemeklerinden önce bir bardak için.

Patatesleri evde buzdolabında saklayın. Patates sıcağı seven bir sebzedir. Buzdolaba veya serin yere konulan patateste şeker oluşur ve bu şeker patatesin faydalarını azaltır, kanserojen bir maddedir. Yıkarken soğuk suda yıkayın. Patates kabuklarının bağırsağa faydalı olduğunu unutmayın, bu yüzden kabuklu yiyin.

Patates alırken hasarlı, kararmış, filizlenmiştir patates almayın.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.