Sağlığa Faydalı Bilgiler

Patates sağlık için faydaları nelerdir? Maddeler halinde

02.02.2019
294
Patates sağlık için faydaları nelerdir? Maddeler halinde

Doktorlar patatesi en yararlı sebzelerden biri olarak kabul ediyorlar. Zengin vitamin, makro ve mikro elementlerden dolayı evrensel olarak adlandırılır. Nüfusun büyük çoğunluğunun katılımıyla yapılan epidemiyolojik araştırmalar, patates kalp-damar sisteminin sağlığına en olumlu şekilde etkiliyor.

Bilim adamları, patatesin en besleyici kısmının kabuğu olduğunu düşünürler.

Kabuğu ile beraber tüketildiğinde faydalıdır. İngiliz Kraliyet Tıp Cemiyeti nezdindeki sağlıklı gıda forumunun eski Başkanı Dr. Marilyn Glenville’ne göre, patatesi kabuksuz yemek büyük hata ve sağlık için eksikliktir. Patatesten soyulmuş bir yumruk büyüklüğündeki kabuklar doktorların tavsiye ettiği çözünen lif, kalsiyum, demir, fosfor, çinko ve C vitamini gibi günlük dozun yarısını yerine geçebilir. Fakat patatesin kabuğu genellikle çöpe atılır.

Patatesin faydaları maddeler halinde:

Kanser hastalıklarından korunmada faydalıdır. Bilimsel çalışmaların sonuçları göstermektedir ki, patates içerdiği yüksek miktarda flavonoid, Karotenoid ve fenol asitleri sayesinde antioksidan etkisi gösterir. Bu maddeler karaciğerde ve kalın bağırsakta oluşan kanser hücrelerinin gelişimini devre dışı bırakır. Kırmızı patateslerde, antioksidanlar beyaz patateslerden 3-4 kat daha yüksektir.

Beyin ve sinir sisteminin sağlığı için faydalıdır. Patates B6 vitamininin kaynağıdır. Bu vitamin çocuklarda beyin gelişimini uyarır. Patateslerin yetişkinlerde kullanılması, bilişsel özelliklerin azalmasının etkisinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, patatesin içerdiği nişasta vücuda serotonin, melatonin, noradrenalin gibi iyi bir ruh hali ve kaliteli uyku hormonlarının ortaya çıkmasına yardımcı olur.

Kanda şekerin miktarı kontrolü için yararlıdır. Patatesin içerdiği stabil nişasta bağırsaklarda yararlı bakteriyel floranın gelişmesi için elverişli bir malzemedir. Bilim adamları bu nişastanın kandaki şekerin miktarına daha iyi kontrol edilmesine olanak sağladığını doğrular.

Hipertansiyon sırasında faydalıdır. Patateste potasyumun bolluğu, arteriyel basınç üzerinde daha iyi kontrol sağlar.

Cilt sağlığına faydalıdır. Potasyum açısından zengin patates gibi gıdalar cildin genç ve taze görünümünü korunmasına yardımcı olur, erken kırışıklıkların oluşmasını önler. Potasyum, ayrıca hücrelerin bölünmesini aktif hale getirir ki, bu da cildin tonusunu ve elastikiyetini sağlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.