Sağlığa Faydalı Bilgiler

Pancarın, yaprağının,lapasının ve suyunun inanılmaz faydaları

07.02.2018
524
Pancarın, yaprağının,lapasının ve suyunun inanılmaz faydaları

Bazı bölgelerde pazı adı ile bilinen pancarın ülkemizde dört türü yetiştirilmektedir. Onun yaprakları hayvancılıkta değerli yem olarak kullanılır. Pancarın kendisi doğrudan ateşin üstünde pişirilerek yenir. Beyaz renkli kök yumrusu olan pancar ise şeker üretiminde esas ham madde rolü oynuyor. Birçok ülkelerin mutfağında pancarın kendisinin ve yapraklarından salata, tatlı, salamura ve marinaların hazırlanmasında kullanılır.

M.Ö. 2 bin yıllarda Akdeniz kıyılarında pancarı hem sebze, hem de tedavi edici bitki olarak dikildi.  İki yıllık bitki olan pancarın kültürel ve yabani çeşitleri var. Pancar içerdiği magnezyum yüksek kan basıncını azaltmak, tümör hücrelerinin gelişiminin önlenmesi gibi önemli işlevleri yerine getirmektedir. Magnezyumla yanı sıra, içeriğindeki yüksek miktarda iyot sayesinde ateroskleroz ve Tiroid bezi hastalıklarının tedavisinde ve önlemesinde uygulanır.

Pancar doğal lifler bakımından zengin olduğundan bağırsaklarda biriken zararlı maddeleri temizler. Pancarın suyu kronik mide-bağırsak hastalıklarında çok faydalıdır. Yaprağını ve kendini pişmiş halde yemek dalak, böbrek ve idrar kesesi hastalıkları için uygundur. Ona biraz da hardal ve sirke ilave etmek daha da faydalı kılmaktadır.

Pancar ve yaprağının suyu balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Yaprağını pişmiş halde deri üzerine sürmek ateş yanığı ve sivilce için, ham yaprağının lapa şeklinde konulması tüy dökülmesine ve eklem ağrılarına karşı faydalıdır.

Havuç suyu pancar suyunu katıldığında “sağlık iksiri” hazırlanır. Onun içeriğine kereviz, elma ve salatalık suyu ilave edilip tüketilmesi organizmanın sağlık durumunu yükseltir. Halk tıbbında pancar suyunu balla karıştırıp verem ve kan azlığında (Anemi) kullanırlar. İçeriğinin zenginliğine rağmen pancar az kalorili sebzelerdendir. Bu özellikleri nedeniyle kilo vermek için uygulanan diyetlerde geniş kullanılıyor.

Pancar yaprağının pişirilerek sarımsaklı yoğurtla yenmesi mide-bağırsak hastalıklarına, dalak şişmesine, acıların giderilmesine iyi gelir. Yaprağının lapası çıban, sivilce, yanık, eklem ağırları ve romatizma hastalığında tedavi edici etkiye sahiptir. Hem benzersiz içeriğe sahip olması, hem de içeriğindeki elementlerin pişirilmesi sırasında yararlı özelliklerini kaybetmemesi pancarı vazgeçilmez sebze haline getiriyor ve pişmiş halde de kendi tedavi kalitesini kaybetmiyor.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.