Sağlığa Faydalı Bilgiler

Oruç ve spor hücre temizleme sistemini harekete geçiriyor

13.03.2019
282
Oruç ve spor hücre temizleme sistemini harekete geçiriyor

Vücudumuzda gerçekleşen faydalı işlemlerden biri, uzun süre kullanılmayan proteinlerden kendisini arındırmaktır. Proteinler kusurlu, zehirli veya fazla olduğunda, vücudumuzdaki bu mükemmel hücre motoru ile bu ölü ağırlığı hızlıca tahrip eder.

Bilim adamları bu süreci kontrol altına almak için yeni yollar arıyorlar ve Alzheimer ve Parkinson hastalığını tedavi etmek istiyorlar. Bu çalışmalar sonucunda spor ve orucun hormon seviyelerinde dalgalanma oluşmasında önemli olduğu gösterilmiştir. Vücudun doğal protein atık mekanizması organizmaların sağlığı için önemlidir.

Araştırmaya katılan Harvard Tıp Fakültesi’ndeki bilim adamları, bu sürecin Alzheimer hastalığının öncüsü olduğuna inanıyorlar. Bilim adamlarının yaptığı açıklamalarda “Artık proteinlerin nöronlar birikerek, Alzheimer, ALS, Parkinson gibi hastalıklara yol açtığını biliyoruz. Bu deneyin protein dağıtmasındaki ubikitin-proteazom sistemiyle de alakalı olduğunu biliyoruz. İşbirliği ile yapılan araştırmada, erken hafıza kayıpları ve Alzheimer hastalığı fare modeli beyinlerinde deneyden geçirildi ve artık proteinlerin tecrübesine neden olduğunu gördük “ dediler.

Bilim insanları bir takım deneyler hazırladı. Araştırmada spor ve oruç ile gerçekleşen hormonal değişimlere dikkat ederek, hücrelerdeki değişimleri “önce” ve “sonra” olarak ayarladı. Bilim adamları “Burada gerçekten hücrenin süpürge sistemine tamamen farklı bir açıdan bakıyoruz” dediler.

Araştırma Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlandı.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.