Sağlığa Faydalı Bilgiler

Öldükten sonra insan vücudunda neler olur?

22.08.2018
233
Öldükten sonra insan vücudunda neler olur?

Kalp durduktan sonra tıbbi açıdan ölüm onaylanıyor. Kalp durduktan sonra vücudun çeşitli organları farklı ölüm sırasını sürdürmeye başlar. İlk değişiklik kan damarlarında görülür. Kalp kanı dolaşım yapmayı durdurduğu için kan damarlarda birikir ve akış duruyor.

Kanın dolaşımı durduğu için vücut iki renk almaya başlar. Bunun nedeni vücudun alt bölümündeki kanın çekim gücü nedeniyle çökmesidir. Bu da çürümüş gibi bir görüntünün ortaya çıkmasına neden olur. Kanın çökmediği yerler ise aşırı soluk renk alır. Daha sonra vücudun ısısı düşmeye başlar. Normalde 36.5 C olan vücut ısısı düşüyor ve vücut soğuyor.

Ölümden birkaç saat sonra hücreleri besleyen sistemin adenozin trifosfat seviyesi düştüğü için vücut sertleşmeye başlar. Bu bedeni demir gibi güçlendirir. Sertleşme ilk olarak boyun kasları ve gözlerde başlıyor. Kan toplanır ve pıhtılaşır. Ama vücut öldükten sonra bile, esneme mümkündür. Bunun nedeni kas hücresinin ölmesi ve birkaç kasın kasılması ile hareketin baş vermesidir.

Kaslar boşalınca yüz çizgileri düzleşmeye başlar. Kırışıklıklar ve kaş çatma izleri kaybolup gidiyor. Vücut sertleşse de, iç organlarda bu süreç çok yavaş gelişir. Beyin durduğu için bağırsak içinde olanlar dışarı dökülür. Ölen hücreler, bakterilerle birlikte kötü kokular oluşmaya başlar.

Uzmanlara göre, insan öldükten sonra bile vücut ses çıkarabilir. Vücutta sertleşme ve gaz bırakan bağırsakların sayesinde sesler çıkabilir. Bağırsaklarda bulunan bakteriler sindirim sistemi kapatıldıktan sonra bu bakteriler vahşileşir ve bağırsakları çökertir.

Organlar parçalandıkça ve bağırsaklar gaz ifraz ettikçe, bu gazlar gözlerin ve dilin şişmesine neden olur.

Hücreler parçalanır, organlar çözülür ve proteinler ayrılır ve organizma dağılmaya başlar.

Gaz çoğaldıkça deri kemik ve kaslardan ayrılır.

Uzmanlar belirtiyor ki, en sonda kemikler dağılır. Bakteriler, mantarlar ve diğer organizmalar vücudun geri kalanı ile yok olmasından uzun yıllar geçtikten sonra kemiklerdeki protein parçalanır ve hidroksiapatit bırakarak toza dönüşen kemik mineraline dönüşüyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.