Sağlığa Faydalı Bilgiler

Nöroloji uzmanlarından hafıza zayıflığı nedenleri ve önleme yolları

28.11.2017
483
Nöroloji uzmanlarından hafıza zayıflığı nedenleri ve önleme yolları

Hafıza zayıflığı gerçek ve yalancı şekilde kendini gösterir. Gerçek hafıza zayıflığı ciddi hastalıklarla ilgili ortaya çıkıyor.

Uzmanlara göre, bir takım beyin, endokrin sistemi, damar hastalıkları, ilaçların etkisi, vitamin eksikliği bellek bozukluğuna neden olur. Küçük damarların tutulması, pıhtılaşması nöronların ölmesine ve giderek hafıza kaybına neden olur.

Nörolojistler, gerçek bellek zayıflığının ilk belirtileri bazı pratik alışkanlıkların, günlük yapılacak işlerin unutulmasını gösteriyorlar.

Gerçek hafıza zayıflığına neden olan bunaklık ve alzheimer sorunu hakkında konuşan uzmanlar bu hallere 60 yaştan sonra daha çok rastlandığını belirtiyorlar. Uzmanlara göre, 80 yaştan sonra her iki kişiden birinde bu soruna rastlanıyor. Bu zamanda başlangıçta pratik alışkanlıklar kayboluyor ve bu insanlar yakınlarının isimlerini unutuyorlar.

Hafıza zayıflığı sorunun oluşmasında kalıtsal faktörün rolü de vardır.

Halk arasında daha çok yayılan yalancı hafıza zayıflığı herhangi bir hastalıkla ilişkili değildir. Bu, sosyal faktörler, bilgi fazlalığı sonucu oluşur. Bilgi çokluğundan gerekli bilgi beyinde depolanmayabiliyor. Günlük işler çok olduğundan bilgileri akılda tutmaya zaman ayıramayabiliyoruz. Bilginin beyinde kodlanması için belli bir süre gerekiyor. 40 yaşına kadar insanların bilgiyi daha iyi kaydedebilirler. Bu yaştan sonra beynin bilgiyi hatırlamak yeteneği zayıflar. Bu dönemden başlayarak beyin hücreleri yok olmaya doğru gittiği için yakında meydana gelen olaylar akılda kalmıyor.

Uzmanlar hafıza bozukluğunun son 10-15 yılda daha sık rastlandığını söylüyorlar. Uzmanlar, hafızayı takviye amacıyla birçok kitap okumayı ve her sayfayı bitirdikten sonra okunanları tekrarlamayı öneriyorlar. Uzmanlara göre gece yatmadan önce okunanlar hafızaya daha iyi yerleşiyor.

Ayrıca B 12 vitamini eksikliği hafıza zayıflığına neden olduğunu belirten uzmanlar, midesinde problem olan hastaların çoğunda B12 eksiği olur ve bunun da ciddi hafıza bozukluğu yarattığını söylüyorlar.

Ameliyat sırasında verilen narkozun hafıza bozukluğuna neden olduğunu uzmanlar tarafından kabul edilmiyor.

Uzmanlar, ciddi hafıza zayıflığı hisseden kişilerin zamanında doktora müracaat etmelerinin önemli olduğunu vurgulayarak başlangıçta dikkatli nörolojik muayenelerin, hafıza testlerinin yapılmasının, gerekirse MRT (Manyetik rezonans tomografisi) muayenesi ve kan testleri yapılmasının önemli olduğunu söylüyorlar.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.