Sağlığa Faydalı Bilgiler

Nohutun bilinmeyen faydaları

18.07.2017
183
Nohutun bilinmeyen faydaları

Nohudun tarihi 7000 yıl önceye dayanıyor. Nohut Asya kıtasından bütün dünyaya yayılarak hem gıda, hem de çerez olarak kullanılıyor. Nohut ihtiva ettiği vitamin ve minerallere göre vücuda çok faydalıdır.

Nohudun içeriğinde A, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, potasyum ve yüksek miktarda sodyum bulunuyor. İçeriğinde bulunan lifler sayesinde nohut bağırsaklar için faydalı sayılır. Nohudun organizmanın sağlığında rolü büyüktür. O sinir sisteminin performansını geliştirir, uykuyu normalleştirir. Taze nohudun suyu cilt ve saçlar için çok yararlıdır. Nohut hücreleri beslemek ve derideki yara izlerini iyileştirmek yeteneğine sahiptir. Nohut saç köklerini güçlendirir, saçların dökülmesini önler.

Fazla kilodan kurtulmak isteyenler nohut diyeti yaparak katı yağlardan kurtulmak mümkündür. Öyle ki, gün boyunca sadece nohut yemekle diyet yaparak kilo vermek mümkündür. Nohut organizmanın vitamin ve mineral dengesini koruyarak açlık hissini giderir ve fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur.

Gün içinde 2-3 bardak pişmiş nohut yemek organizma için gereksiz sayılan kolesterolün azalmasına neden olur.

Uzmanlar nohudun kalp kasını kuvvetlendirme yeteneğine sahip olduğunu söylüyorlar. Nohudun içerdiği liflerin kalbe faydalı olduğu bilim adamları tarafından söyleniyor. İçeriğinde bulunan omega-3 yağları kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur.

Nohudun içerdiği aminoasitler, triptofan ve serotonin uykusuzluğun ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunun için düzenli olarak her gün 1 bardak pişmiş nohut yemek önerilir.

Her gün nohut yemek stresi ortadan kaldırır ve hafızayı güçlendirir.

Bağışıklık sistemin pekiştirilmesine nohudun içerdiği demir ve C vitaminin rolü büyüktür.

Her gün nohut yemek menopoz belirtilerini giderir. Organizmaya enerji verdiğin göre uzmanlar zayıflamış kişiler ve hamile kadınlar için her gün nohut yemeği tavsiye bilirler.

Nohudun içeriğinde folik asit olduğundan anne sütünün artmasına neden olur.

İçeriğinde bulunan fosfor kan hücrelerinin sağlığının korunmasına neden olur.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.