Sağlığa Faydalı Bilgiler

Nikotinin vücuda faydaları nelerdir?

05.01.2018
774
Nikotinin vücuda faydaları nelerdir?

Uzun yıllar doktorlar nikotinin vücuda verdiği zararlardan bahsettiler. Amma son yılların araştırmaları az miktar nikotinin insan vücudu için yararlı olduğu ortaya çıktı.

İnsanlarda bulunan bazı patolojileri gidermek için nikotin içeren özel yapıştırıcılar da yapılmış. Bu yapıştırıcılar hastanın koluna yapıştırılır ve gereken dozda saf nikotin vücut tarafından emilir. Yapıştırıcıdan vücut tarafından emilen nikotinin sigaradaki nikotinden farkı geç emilmesi ve temiz nikotin olmasıdır.

Aslında nikotin deyince öncelikle akla sigara geliyor Sigaranın içerdiği nikotin güçlü nörotoksindir. O kısa bir sürede insanın beynine etki ediyor ve sadece 2-3 saat sonra organizmadan atılıyor. Nikotin insan beyninde nikotin asetil klorüre çevrilir ve adrenalinin etkisini uyarır. Nikotin organizmada hormonların miktarını artırır ve insanda bulunan depresyonu ortadan kaldırır. Nikotinin artık ve toksik dozu insana kötü etki eder.

Nikotinin vücut için faydaları nelerdir?

1- Uzmanlar 2 alzheimer hastası üzerinde araştırmalar yapyılar.6 ay boyunca koluna nikotin yapıştırıcı yapıştırılmış hastanın nikotin kullanmayan hastaya oranla durumunun iyileştiği kanıtlanmıştır Öyle ki, bu hastanın beyin hücrelerinde pozitif ilerleme belirlenmiş ve hafızasının diğer hastaya nispeten iyileştiği meydana çıkmıştır. Hastanın beynindeki nöronlara etki yapan nikotin bu nöronlara uyarıcı olarak etkilemiştir.

2- Bilim adamları yoğun bağırsak yarasının iyileşmesini nikotinin olumlu rolü olduğunu kanıtladılar. Bunun nedeni nikotinin hücrelerin yenilenme sürecini hızlandırmasıdır.

3- Çeşitli nedenlerde oluşan kesiklerin ve yara izlerinin iyileşmesinde de nikotinin rolü vazgeçilmezdir.

Belirtmek isteriz ki, nikotin deyince doktorlar sigaranın içerdiği toksik nikotinden değil, yapışkan bantlar şeklinde satılan temiz nikotinden söz ediyorlar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.