Sağlığa Faydalı Bilgiler

Nevralji (sinir ağrısı) hakkında bilinmesi gerekenler

01.02.2019
218
Nevralji (sinir ağrısı) hakkında bilinmesi gerekenler

Nevralji olarak bilinen şiddetli sinir ağrıları genellikle ani ortaya çıkar. Genellikle kökeni bilinmeyen bu ağrıları tespit etmek için diğer hastalıkların belirtileri ile yanlış teşhis edilir.

Nevralji sinir ağrısıdır. Bu zaman oluşan ağrılar çok keskin, yakıcı, delici, yakıcı nitelikte olup, hastanın tüm yaşam faaliyetlerini engeller.

En çok görülen nevraljiler, ense sinirin, oturak sinirin, kaburga arası sinirlerin nevraljileridir. Bazen sırt kasında oluşan nevraljin ağrıları hatta kalp krizi belirtisine benziyorlar. Bu ağrılar kas boyu yayılarak kollara ve boyun bölgesine kadar ulaşır. Hastanın hareketi sınırlıdır ve nefes alması zorlaşır.

Birçokları ev ortamında sıcak kompreslerin, diklofenak iğnesinin ve ağrı kesicilerin yardımıyla ağrıları gidererek sonradan doktora başvurmaya gerek görmüyorlar. Peki, nevralji ağrıları hatta kendiliğinden geçip gitse bile, tedaviye yönelmek gerekir mi? Bu ağrılar neyin habercisidir? Yeniden geri dönmemesi için nelere dikkat edilmelidir?

Uzmanlar aniden beliren sinir ağrılarının nedenlerini şöyle anlatıyorlar: “Kasta meydana çıkan nevralji sinirin kas tarafından sıkıştırılması sonucu oluşur. Aniden artan ağrılar bazen birçok diğer hastalıkların belirtisi ile karıştırılabilir. Meydana çıkan ağrılar çok keskin olur. Ağrılar çekildikten sonra yeniden geri dönemez veya genel olarak bir de tekrarlanmayabilir. Hastalığın neden oluştuğunu belirlemek için öncelikle hasta MRT muayenesinden geçmelidir. Bu yöntem temel olarak diğer hastalıkları reddetmek için kullanılır. Ayrıca da elektromiyografi cihazından geçmek gerekir. Bu yöntemlerle diğer patolojiler reddedilirse, o zaman doktor nevralji seçeneğinin üstünde durur ve tedaviye başlar “.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.