Sağlığa Faydalı Bilgiler

Montessori Eğitim Sistemi nedir ve çocuk eğitiminde faydaları nelerdir?

20.02.2019
312
Montessori Eğitim Sistemi nedir ve çocuk eğitiminde faydaları nelerdir?

Montessori, son yıllarda ülkemizde adını sıkça duyduğumuz bir öğretim metodudur. İtalya’nın ilk kadın eğitimcisi ve eğitimcisi Profesör Maria Montessori, 1900’lerin başlarında çocukların bireyselliğine dayalı bir pedagoji üzerine çalışmaya başladı.

Montessori yaptığı araştırmalar ve çalışmalar sonucunda düşünülenin aksine çocukların ödüllerden, cezalardan, büyüklerin planladığı eğitim anlayışından, hatta oyuncaklardan, uykudan, öğretmen masasından ve birlikte ders geçirmekten hoşlanmadıkları tespit etti.

Ana hedefi özgür seçim ve her çocuğun kendi yeteneğine uygun hızla ilerlemesi olan bu sistemde tamamen çocuğa uygun olarak hazırlanmış bir ortamda, çocuğun kişiliğinin oluşumu için özgürlük tanınan, kişiliğinin gelişimini destekleyen bireysel öğretim verilir. 76 ülkede binlerce okulda uygulanan montessori eğitim sistemi son yıllarda ülkemizde de popüler olmaya başladı.

Klasik öğretim anlayışından çok farklı bir anlayışla çalışan sistemde masayı temizleme, toz alma, düğmeleme, kemer takma gibi günlük yaşamımızda kullandığımız çalışmalar çocuğun el-göz koordinasyonunu geliştirir ve aynı zamanda el bileği ve parmakları güçlendirir. Çocuklar tüm faaliyetleri denemek ve yanılmak yöntemiyle pratik olarak öğrenir.

Montessori duygu öğretimi üzerinde duran, tüm duyu organları için eğitsel materyaller hazırlamış bir sistemdir. Soyut matematiksel kavramları belirterek matematiksel düşünceyi geliştiren ve coğrafyayı çocuğa duyguları ile öğreten bir yöntemdir. Örneğin, çocuğun dünyadaki kuru ve su parçalarına dokunarak çocuğun duygularını anlamasını sağlar. Sistem sınıf mantığı ile çalışmaz, her çocuğun bireysel farklılıkları ve hızına göre eğitim alma hakkını verir. Montessoride çocuklar, sınıflarda sıralarında sabitlenmiş bir şekilde öğretmenin stabil olarak geçtiği derse tabi olmuyor. Sınıflarda klasik sıralar ve levhalar yoktur. Karma yaş gruplarından oluşan sınıflarda çocuklar özgürce hareket ediyor, kendi tercih ettikleri öğretim materyalleri ile kendi istedikleri sürede meşgul oluyorlar.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.