Sağlığa Faydalı Bilgiler

Mısırın sağlığa inanılmaz faydaları

29.07.2017
94
Mısırın sağlığa inanılmaz faydaları

Mısırın sağlığa faydaları nelerdir?” sorusuna tek bir cevap vermek mümkün değildir. Mısır yüksek lif ve birçok vitaminle zengin içeriğine göre sağlığa oldukça faydalıdır. Özellikle mısırın Gdo’lu olmadığına dikkat etmek gerekir.

Vatanı Meksika olan mısır bir sebze gibi bilinse de, aslında tahıl türüdür. Dünya mutfağında mısır tanelerinden geniş kullanılır.

Sindirim sistemine yararlıdır

Mısırın faydaları içerisinde en çok bilineni yüksek lif içeriği sayesinde vücutta kolesterolün emilmesine yardım etmesidir. Bu nedenle bağırsak sorunlarının oluşmasına engel olur. Kilo vermeye faydası olan bu bitki aynı zamanda hemoroit ve bağırsak kanserin de önler.

Kasları güçlendiriyor

Mısır kas sistemini güçlendiren mineraller ve magnezyum içerir. Bir bardak mısır günlük magnezyum ihtiyacının yüzde 12’sini oluşturmaktadır. Ayrıca mısırın içerdiği demir, fosfor gibi maddeler de kas sisteminin sağlığı için önemlidir. Bu maddeler kemik şeklinin bozulmasını da önler.

Göz sağlığını korur

Mısır taneleri görme bozukluğu riskini azaltan karotenoid maddelerle zengin olmakla beraber, içindeki A vitamini sayesinde göz sağlığını koruyor.

İç sağlığa faydalıdır 

Mısırın içinde yağ asidi olduğundan kötü kolesterol seviyesini düşürür. Böylece, damarların tıkanmasını engellemektedir, kan basıncını da normal düzeyde tutarak felç ve kalp krizi riskini azaltır.

Alzheimer hastalığını önler

Mısır enerji üretiminden başka beyin ve sinir sağlığı için de önemlidir. Özellikle yaşa bağlı ortaya çıkan zihinsel hastalıklara yakalanma riskini azaltabiliyor. Alzheimer (hafızanın kaybolması) hastalığına neden olan unsurların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Cilt ve saçların sağlığına iyi geliyor

Mısır cilt sağlığı için en önemli vitaminlerden olan A vitamini ve beta karoten bakımından zengindir. C vitaminin yardımı ile cildi zararlı güneş ışınlarından korur. Mısırın içerdiği E vitamini cilt hücrelerinin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Hücrelerin çoğalmasına ortam yaratarak cildi korur.

Mısırda olan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri saç sağlığı için faydalıdır. İçeriğindeki mineral ve vitaminler sayesinde saç diplerini sağlamlaştırır ve saça yumuşaklık kazandırır.

Not: Mısırın faydaları saymakla bitmiyor. Ama her şey gibi, mısırı da aşırı yemek sağlığa zararlıdır. Özellikle Gdo’lu mısır tüketmek çok önemlidir. Gdo’lu mısırlar Türkiye’de çok olduğunu unutmayın. Mısırı un olarak ve haşlanmış olarak tüketmek faydalıdır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.