Sağlığa Faydalı Bilgiler

Mısırın sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?

09.08.2018
268
Mısırın sağlığa faydaları ve zararları nelerdir?

Mısır sağlık için gereken kaloriyi temin etmekle birlikte, A, B ve E vitamini açısından da zengin bir bitkisel kaynaktır. Yüksek miktarda lif içeriğine sahip olan mısır, karoten açısından zengin. Mısır ferulik asit, beta karoten, vanilin asit, kumarın asit ve kafein asit gibi bazı bitkisel gıda bileşenlerini içermektedir. İyi bir magnezyum kaynağı olan mısır, manganez, demir ve bakır mineralleri açısından da iyi bir besin kaynağıdır.

Mısırın sağlığa faydaları nelerdir?

Bol miktarda lif içeren mısır sindirim sistemi hastalıklarının önüne geçer, kabızlık, hemoroid ve kolorektal kanseri gibi hastalıkları önler. İyi bir antioksidan kaynağı olan mısır bu sayede bir anti kanserojen besin kaynağıdır.

Mısır Alzheimer hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olur ve kalp hastalıkları riskini azaltır. Yüksek tansiyonu düşürebilen mısır, anemi riskini de azaltır, kolesterol ve kan şekerini düzenler. Bunlara ek olarak mısır cildin sağlığını da koruyor.

100 gram mısır 342 kalori demektir. Bunun için de mısır hızlı şekilde kilo artışına neden olabiliyor. Özellikle, daha az ağırlık problemi olan zayıf insanlar için yararlı olan mısır, metabolizma ve vücut için çok iyi bir enerji kaynağıdır.

Yüksek lif içeriği sayesinde mısır sindirim sistemi sağlığını korur ve sindirim problemleri riskini azaltmaktadır. Günlük alınması tavsiye edilen lifin, yaklaşık % 18.4-ni sağlayan mısır, kabızlık ve hemoroid gibi sindirim problemleri ile savaşır. Mısır kalın bağırsak kanseri riskini azaltır, bağırsak hareketlerini düzenler.

Bol miktarda mısır tüketiminin zararı olabilir mi?

Mısır yüksek oranda beta karoten ve A vitamini içermektedir. Sağlık için faydalı olan beta karoten ve A vitamini sigara kullananlar için faydadan daha çok zararlı bir etkisi vardır. Düzenli olarak sigara içen kişiler bol miktarda mısır tükettikleri takdirde, akciğer kanseri riskini de artırmış olurlar.

Yüksek miktarda yağ asitleri içeren mısır hem kalp hastalıkları açısından risk grubunda olanlar için, hem de kalp hastaları için tehlikeli durum oluşturur.

Bol miktarda tüketilen mısır kandaki şeker seviyesini yükseltebilir.

Bol miktarda mısır yemek kilo almaya neden olabilir.

 

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.