Sağlığa Faydalı Bilgiler

Migren ağrılarını bir defada son veren yöntem

23.02.2018
184
Migren ağrılarını bir defada son veren yöntem

Daha çok kadınlarda görülen migren ağrılarına bir defada son veren yöntem bulundu.  Prof. Ertuğrul Uzar şiddetli baş ağrılarını kusma, ışıktan, sesten ve kokudan rahatsızlık hissi eşlik edebildiğini s söylüyor.

Epizodik migren atakları ayda bir iki kez olan baş ağrısıdır. Kronik migren ise sık sık meydana gelen, insanın sosyal ve iş hayatını olumsuz etkileyen şiddetli ağrılardır. Eğer baş ağrısı 3 aydan fazla ve her ay 15 gün oluyorsa, bu, artık kronik baş ağrılarına dâhildir.

Kronik migren hastalarının çoğuna doğru teşhis konmaz, tedavileri yetersiz kalıyor, sonuçta hastalar aşırı ilaç kullanmaya başlıyor. Hemen hemen her gün ilaç alan hastalar ağrı kesicilerin bağımlısı haline geliyorlar. Prof. Ertuğrul Uzar’a göre, baş ağrılarının doğru teşhisi için beyin tomografisi çekilmelidir:

Epizodik migren ağrılarında bazı ilaçlar etkili etkiliyor. Şiddetli migren ağrıları olan hastalar da çaresiz değildir. Estetik amacıyla uygulanan zehirli botulinum maddesinin migren hastalarına olumlu etkisi bilimsel olarak ispat edildi. Baş, boyun ve alında 31 noktaya küçük iğnelerle enjekte edilen botoks ilaç enjeksiyonu 3 ayda bir yapılır. Botoks tedavisi deneyimli uzmanlar tarafından yapılmalıdır. “Botulinum” toksini dünyanın en güçlü zehir türüdür. Bu zehirim etkisi süresinin 3-6 ay olduğunu dikkate alarak şunu söyleyebiliriz ki, 3 ve 6 ay sonra ağrılar yeniden ortaya çıkmaya başlar.

Bilgi için şunu da belirtelim ki, botoksun migren ağrılarını giderdiği tesadüfen keşfedildi. Öyle ki, Amerikalı plastik cerrah Bahman Guyuron 2000’li yıllarda alın germe estetik operasyonu yürüttüğü hastalarda migren ağrılarının azaldığını tesadüfen öğrenir. Bundan sonra botoks sayesinde dünya nüfusunun yaklaşık altıda birini rahatsız eden migren hastalığından kurtulma yolunda ciddi atılan adımlar atılmaya başlanır. Artık alın botoksu migrene karşı son yıllarda sıkça uygulanan bir yöntem haline gelmiştir.

ETİKETLER:

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.