Sağlığa Faydalı Bilgiler

Mide hastalıkları ve şikayetleri için faydalı bitki çayları

30.07.2017
254
Mide hastalıkları ve şikayetleri için faydalı bitki çayları

Mide hastalıkları arasında en çok midenin mukoza iltihaplanmasına – gastrite rastlanır. Gastritin oluşmasına çeşitli bakteriler ve mikroplar neden olur. Vakitli vakitsiz beslenme rejimi, çok soğuk ve çok sıcak, keskin ve ayaküstü besinler de gastritin oluşmasında önemli rol oynar.

Gastrit, karında şişkinlik, bulantı, ekşime, sindirim sisteminde bozuklukların olması ile kendini göstermektedir. Aşağıdaki faydalı bitki çayları tüm mide hastalıkları ve şikâyetlerini ortadan kalkmasına ve gastritin iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Papatya çayı

Gastritin doğal yollarla tedavisinde papatya çayının faydası büyüktür. Papatya iltihap karşıtı, ağrı kesici ve anti bakteriyel etkiye sahiptir. Papatya mide-bağırsaklardaki şişkinliği giderir, hazmı normalleştirir ve bağırsaklara rahatlatıcı etkisi vardır.

Meyan kökü çayı

Meyan kökü demlemesi gastrit belirtilerini azaltarak birlikte, onun iyileşmesini hızlandırır. Meyan kökü çayını içmeden önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü onun içerdiği glisirizin (tatlandırıcı) maddesinin yan etkileri olabilir.

Zerdeçal

Antienflamatuar etki göstermekle gastritin belirtilerini azaltır. Zerdeçal vücuttaki iltihabı enzimlerinin etkinliğini zayıflatır. 2001 yılında Tayland’da yapılan araştırmalarda zerdeçal 1-2 hafta boyunca tüketildiğinde gastrit belirtilerini azalttığı kanıtlanmıştır.

Kimyon

Kimyon çayı sindirimi iyileştirir, mide-bağırsaklardaki şişkinliği giderir, mide ekşimesini azaltarak ekşime belirtilerini giderir.

Zencefil

Zencefil mide-bağırsak sisteminde oluşan birçok sorunların çözümünde en iyi yardımcı olarak kabul edilir. Uzmanlar faydalı bitki çayları ile tedaviye başlamadan önce mutlaka doktora danışmayı tavsiye ediyor.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.