Sağlığa Faydalı Bilgiler

Meşe palamudunun tedavi edici özelliğe ve faydaları

12.11.2017
1.207
Meşe palamudunun tedavi edici özelliğe ve faydaları

Sonbaharda orman ve parklarda ağaçların dalından kopup yere düşen tomurcuklar arasında meşe palamudu ile sık sık rastlamak mümkündür. Çocuklar bu palamutlarla çeşitli figürler yaparlar. Aslında ise meşe palamudu tıp ve tarım açısından çok faydalıdır.  Kuzey Amerika Kızılderilileri, meşe palamudunu suda kaynatıp kurudur, öğüterek un hazırlar ve yıl boyu ondan ekmek-çörek pişirip yiyelerdi.

Eski Slavlar meşeyi kutsallaştırılmışı şimşek tanrısı Peru’nun ağacı olarak kabul ediyorlardı. En önemli askeri meclis ve mahkemeler meşe ormanlarında düzenlenir ve kurbanlar kesilirdi.

Meşe palamudunun olağanüstü iyileştirici özellikleri ve mutfakta birçok kullanım biçimleri vardır. Ondan palamud kahvesi ve palamudu unu hazırlayıp ekmek ve çörekle yapılırdı. Yüksek besleyici özelliği nedeniyle meşe palamudu savaş ve açlık yıllarında kurtarıcı rolü oynuyordu.

Meşe palamudu gıda ürünü ve tedavi aracı olduğu eski dönemlerden beri bilinmektedir. Arkeolojik kazılarda Japonya’da 3800 yıl yaşındaki meşe palamudu bulundu ve ilginçtir ki, araştırmacılar onu dikerek ağaç yetiştirdiler. Eski yerleşim yerlerinde yapılan kazılarda fırınların içinde meşe palamutlarının kalıntıları bulundu. Henüz 5 bin yıl önce palamud gıda ürünü gibi kullanılırdı. Hatta tarihçiler kabul ederler ki, önceleri meşe palamudundan, sonraları ise buğdaydan ekmek pişirildi.

Palamudun içeriğinde protein, çok miktarda nişasta ve diğer maddeler olduğu için orman hayvanları, özellikle yaban domuzu, geyik, ayı,  güvercin ve yaban fareleri onunla beslenmeyi seviyor. İçerdiği kuersetin isimli flavonoid madde spazmolitik ve antienflamatuar etkisi vardır, ödemleri azaltır, idrar söktürücü ve antioksidan etkiye sahiptir. Hayvanlar için güvenli olan bu madde insan vücudu toksik etki göstermektedir. Bu nedenle bu maddenin parçalanması için palamudu suda ıslattıktan sonra kullanılır.

Bakterisit, büzücü, şişliğe karşı ve kan kesici etkileri bilinmektedir. Antitoksik özelliklerine göre zehirlenmeler zamanı ondan kullanılması iyi sonuçlar verir.

İshal sırasında 1 çay kaşığı ufalanmış palamud 1 bardak kaynar suda demlenir, süzüldükten sonra günde 3 defa yarım bardak içilir. Tedavi bir aya kadar yapılır ve ihtiyaç oluşursa bir haftalık aradan sonra tekrar edilir.

Astım, balgamlı öksürük, bronşitler ve kalp hastalıkları sırasında palamud kahvesi kabul edilir. Onu hazırlamak için suda ıslatmaya gerek yoktur.

İdrar yollarının hastalıkları sırasında yeşil palamuda sıkılmış meyve suyu ile bal karışımı günde 3-4 defa 2 çorba kaşığı alınır.

Şekerli diyabet tedavisinde kurutulmuş meşe palamudtan hazırlanmış toz-un günde iki kez kahvaltı öncesinde ve akşam yatmadan önce alınır.

ETİKETLER:
// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.