Sağlığa Faydalı Bilgiler

Meme kanserini önleyen yiyeceklerin listesi

09.02.2019
311
Meme kanserini önleyen yiyeceklerin listesi

Dünyada olduğu gibi, Türkiye’de de kadınlar arasında yayılışına göre önde olan meme kanserine karşı güçlü etkileyici yiyeceklerin listesi hazırlandı.

1- Ispanak– Araştırmalar, gıda menüsünde ıspanak sebzesi fazla olan kadınlarda meme sorunu riski % 40 az olur. Ispanakta olan karoten organizmadan serbest radikalleri, stabil olmayan molekülleri uzaklaştırır. Mevsiminde özellikle kadınlar ıspanağı ok tüketmelidirler.

2- Brokoli – Brokoli bir lahana çeşididir. İçeriğindeki güçlü maddeler olduğundan genel olarak kanser sebzedir. Fareler üzerinde yapılan deney göstermiştir ki, özellikle sulforafan adlı madde tümör hücrelerini azaltıyor.

3- Mantarlar – Beslenmesinde çok miktar mantar olan kadınlarda menopoz dönemine kadar meme tümörü riski azalır. Mantarda olan L – ergothioneine onkoloji hücrelere karşı tepkiye sahiptir.

4- Zerdeçal – Zerdeçal baharatının içinde bulunan kurkumin 2007 yılında yapılan araştırmalara göre, memelerde bulunan zararlı hücrelerin vücuda yayılmasını önler. Bunu laboratuvar araştırmalar da kanıtladı.

5- Nar – Amerikalı bilim adamları doğruladı ki, nar tanelerinde bulunan asit meme kanserine neden olan enzimi azaltır.  Bu yüzden genetiğinde meme tümörü olan, bu hastalıktan korkanlar beslenmesinde bu yiyeceklere çok yere versinler.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.