Sağlığa Faydalı Bilgiler

Marul hangi hastalıklara iyi gelir ve en önemli faydaları nelerdir?

07.01.2019
296
Marul hangi hastalıklara iyi gelir ve en önemli faydaları nelerdir?

Marul çok faydalı bir bitkidir. Marul sebzesini hemen hemen her bölgemizde kolaylıkla yetiştirmek mümkündür. Marul demir bakımından çok zengindir, kansızlık (anemi) zamanı çok faydalıdır, saç dökülmesini önler, baş dönmeleri ve beyin beslenmesinin bozukluklarından çok faydalıdır.

Marulun içeriğinde bolca bulunan potasyum kalp kasını güçlendirir, nefes darlığında, kalpte oksijen yetersizliğinde, kalp teklemelerinde faydalıdır.

Marulu günde bir kez yemeye çalışın ve bunu akşam yerseniz iyi yatacaksınız. Marul sinirleri yatıştırır, uykuyu derinleştirir. Marul her gün yenildiğinde bağırsakları çalıştırır, kabızlığı önler, basur hastaları için çok faydalıdır. Marul yeni kan üretir, çünkü içinde K vitamini vardır.

Ayrıca marul zengin A vitamini de vardır ki, kullananların ciltleri parlak olur, cilde gençleştirici bir etki verir, gözleri aydınlatır. Marul gebelikte de kullanabilirsiniz. Marul zengin mineralleri ve vitaminleri bakımından doğacak çocuğun sağlıklı olması için faydalıdır.

Marul çeşitli salatalara karıştırıp üstüne zeytinyağı ekleyip yiyebilirsiniz, örneğin domates, salatalık, kişniş, peynir, marul, dereotu ve zeytinyağı hepsini birbirine karıştırıp salata hazırlayabilirsiniz.

Marulda bolca C vitamini de vardır ki, C vitamini bizim en çok ihtiyacımız olan bir vitamindir, marulun içeriğindeki zengin antioksidanlar insanı kanser olmaktan korur. Marulda bolca omega-3 vardır, bu da büyümekte olan çocuklar için çok faydalıdır.

Kilo vermek isteyenler bol marul kullanmalıdırlar, şöyle ki, marul bağırsakları yumuşatır, vücudu toksinlerden korur ve yemekten önce üzerine zeytinyağı dökülmüş marul yemek iştahı zayıflatır.

Marul anne sütünü önemli ölçüde artırır, içerdiği kalsiyum sayesinde kemik erimelerinde (osteoporozda) ve menopoz geçiren bayanlar için faydalı bir besindir.

Her nimetin aşırı kullanımı zararlı olduğu için bu marul için de geçerlidir. Öyle ki, marulun aşırı kullanımı kanın pıhtılaşmasına ve cinsel isteğin azalmasına neden olabilir.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.