Sağlığa Faydalı Bilgiler

Mantarların faydaları ve yeme şekli

30.01.2019
197
Mantarların faydaları ve yeme şekli

Mantarların içinde organizma için yararlı birçok vitamin ve mineraller mevcuttur. Mantarların içerdiği A vitamini hiç de havuçtan az değil. B1 vitamini ise hayvan karaciğeri ve tahılların içerdiği kadardır. Bu nedenle bugün mevsimi olan bu yararlı gıda ürününe gıda menünüze yeterli kadar yer vermelisiniz.

Mantarın içeriğinde bol miktarda bulunan çinko elementi cilt ve damarlar için, kükürt saçlar ve tırnaklar için, potasyum vücuttan fazla sıvının çıkarılması ve selülitin yok etmek için, bakır ise dokuları daha esnek yapmak için çok önemlidir.

Ama tüm bu sayılan faydalar mantarı kızarmış veya pişmiş şekilde yediğinizde göremeyeceksiniz. Maalesef, tüm bu maddeler sıcaklığın etkisinden parçalanırlar. Onların içerdiği yararlı maddeleri tutmanın tek yolu mantarları kurutarak, daha sonra hazır yemeklere ilave ederek mümkündür.

Mantardan yapılmış yiyecekleri hazmetmek zordur. Bu nedenle mide güce kaybolmaması gün boyunca 300 gr’dan fazla pişmiş mantar yemek tavsiye edilmez. Salamura veya marina edilmiş mantardan ise gün boyunca 100 gramdan fazla kullanmayınız.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.