Sağlığa Faydalı Bilgiler

Limonla yiyeceklerin besin değerini nasıl artırılabilir?

Limonla yiyeceklerin besin değerini nasıl artırılabilir?

Avustralyalı sağlıklı beslenme uzmanı Fiona Tak yemeklerin ve yiyeceklerin besin değerini arttırmak için üzerine limon sıkmayı tavsiye ediyor.

Yumurta kabuğunu limon suyunda bekletin. Size tuhaf gelmesin. Bu, kalsiyum ve mineral oranını arttırmanın en uygun yollarından biridir.

Taze limon suyunu sıktıktan sonra boş yumurta kabuğunu onun içine koyun ve buzdolabında bir gece tutun. Yumurta kabuğundaki mineraller limon asit tarafından çekilecek. Sindirim sistemini iyileştirmek ve gıdaların iyi yutulması için yumurta kabukları içine konulmuş bu limon suyunu sabahları ılık suyla karıştırıp için.

Meyvelerin üzerine limon suyu veya rendeden geçirilmiş limon kabuğu ekleyin. Meyvelerin üzerine limon suyu sıkmak onları C vitamini ile zenginleştiriyor.

Sebzeleri anti-oksidantla zenginleştirmek için üzerine zeytinyağı ekleyin.

Sebzeleri pişirdikten sonra üzerine bir miktar saf sızma zeytinyağı dökün. Böylece, onların iltihap önleyici özelliği ve vücutta serbest radikalleri yok eden kimyasal maddelerin sayısı (antioksidan) artıyor. Ayrıca, zeytinyağı sebzelerde bulunan yararlı maddelerin vücut tarafından sorulmasına yardımcı olur.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.