Sağlığa Faydalı Bilgiler

LED aydınlatmaların zararları

07.05.2018
416
LED aydınlatmaların zararları

Günümüzün çok kullanılan teknolojilerinden biri de LED aydınlatmalardır. Bu konu üzerine İngiltere’de Exeter Üniversitesi araştırmacıları tarafından araştırmalar yapıldı ve çok korkutucu zararlar ortaya çıktı.

İngiltere’de bulunan Exeter Üniversitesi’nin bir araştırmasına göre, LED aydınlatmalar kanser riskini artırıyor.

Cep telefonlarında, reklam panolarında ve hatta evdeki aydınlatmalarda bile kullanılan LED teknolojisi kanser riskini artırıyor. En tehlikelileri ise kırmızı ve mavi ledlerdir.

İspanya’da  ülkesinde kanser hastası olan2 bin kadar kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları, ABD’de yayınlanan Environmental Health Perspectives (Çevresel Sağlık Perspektifleri)adlı dergide yayımlandı.

Makaleye göre, kanser riskini artıran mavi LED ışıkları sadece telefon ve tabletlerle sınırlı değildir. Sokaklarda aydınlatılan billboardlar da hastalarda benzer etkiler yaratır.

Evlerdeki mavi ledlerde risk 2.8 kat daha fazladır. Araştırma grubundan nörolojist Kristen Knutson’a göre: “Özellikle kırmızı ve mavi renklerdeki led aydınlatmalar zararlıdır. Mavi LED ışıkları, beyindeki melatonin hormonunun salgılanmasına olumsuz yönde etkiliyor. Bu da hormon odaklı kanser hastalıklarının gelişiminde etkili olabilir”.

// BENZER Konular:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.