Sağlığa Faydalı Bilgiler

Lahana yaprağının tedavi edici özelliği

28.10.2017
364
Lahana yaprağının tedavi edici özelliği

Geçmişte ninelerimiz doğal ilaçlar yardımı ile çok başarılı şekilde çeşitli hastalıkları tedavi ediyorlardı.

Lahana yaprağı da çok başarılı ve etkili bir tedavi aracıdır.  Taze lahana yaprağının en iyi tedavi özelliklerinden birisi de çeşitli ağrı ve iltihapları tedavi etmektir.

Öyle ki, baş ağrısı sırasında ninelerimiz lahana yaprağını ezip alın bölgesine koyuyorlardı ve bu “kompres” le uzanırlardı. Bir süre sonra ağrı azalıyordu.

Eklem ağrıları sırasında da lahana kompresi kullanılıyordu. Lahana yaprakları biraz ezilirdi, üzerine bal çekilirdi ve ağrıyan yere konuyordu. Böyle kompres hem iltihabı, hem de ağrıyı azaltır. Kompresi yatmadan koymak daha iyidir.

Bal çekilmiş lahana yaprağı öksürük ve bronşit sırasında yatmadan önce göğüs kafesine konulduğunda öksürüğe ve bronşite çok iyi gelir.

Kadınlarda adetten önce süt bezlerinde ağrı ve kabızlık sırasında da lahana kompresi kullanılıyordu. Ayrıca böyle kompres mastit sırasında süt veren annelerin memelerine-göğüslerine sürülüyordu.

Çıban, gut sırasında da lahana yaprağı kullanılıyordu.

Lahana yaprağı güzellik için de geniş kullanılırdı. Çeşitli vitamin ve minerallerle zengin olan lahana yaprağı yüz cildine maske şeklinde sürülüyordu. (Kullanmadan önce yaprak ezilir ki, suyu çıksın.) Böyle doğal kozmetik araç cildi çok iyi nemlendirir, beyazlatır, gençleştirir, daha gergin ve esnek yapar.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.