Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kuşburnu meyvesi çayının hastalıklara ve sağlığa faydalı etkileri

Kuşburnu meyvesi çayının hastalıklara ve sağlığa faydalı etkileri

Kuşburnu halk tıbbında hem taze, hem de kurutulmuş şekilde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Kuşburnu meyvesinin eşsiz özellikleri, birçok hastalık ve bozuklukta çok etkili bir tedavi aracıdır.

Kuşburnu meyvesi zengin kimyasal terkibine sahiptir: vitaminler (C, B grubu, P, K, E), karoten, mineraller (potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir, fosfor, bakır vb.), Organik asitler (elma asidi, limon asidi) , eter yağları, fitonsidler, pektinler vb. İşte bu nedenle kuşburnu meyvesi doğal polivitamin sayılır. Çocuklara, yaşlı, zayıflamış, hasta insanlara kuşburnu demlemesini (çayını vb.) genel takviye aracı olarak verilebilir.

Öncelikle kuşburnu C vitamini bakımından zengindir. C vitamini organizmada oluşan birçok süreçlerde yer alıyor. C vitamini güçlü antioksidandır. Bu demektir ki, bu vitamin organizmayı yaşlanma ve parçalanma süreçlerine karşı koruyor, bu süreçleri engelliyor. C vitamini yönünden zengin olan kuşburnu demlemesi organizmayı gençleştirir, cildi daha esnek ve pürüzsüz hale getirir.

Kuşburnu insanın bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun virüs enfeksiyonlarına karşı dayanıklılığını artırır. Bu özellikle soğuk mevsimlerde önemlidir. Eğer her gün 1 tatlı kaşığı doğal bal eklenmiş 1 bardak kuşburnu demlemesi-çayı kabul ederseniz, nezle hastalıklarından korunmuş olacaksınız. Çocuklar için bu özellikle önemlidir. Çocuklara her gün bal eklenmiş 1/2 bardak kuşburnu demlemesi verilebilir.

C vitamini ve rutinle zengin olan kuşburnu damarların esnekliğini artırır, damarları güçlendirir, varis hastalığı sırasında doğal tedavi aracı olarak kullanılabilir. Ayrıca kalça damarları fazla kolesterolden temizler ve dolayısıyla ateroskleroz hastalığının önlenmesinde geniş şekilde kullanılır.

Çocuk doktorları kuşburnu demlemesini burun kanamalarına meyilli olan çocuklara öneriyorlar. Diüretik etkisine sahip kuşburnu bazı böbrek ve idrar kesesi hastalıkları sırasında yardımcı tedavi aracı olarak kullanılır. Kuşburnu ayrıca safra söktürücü etkisine sahiptir ve dolayısıyla kolesistit (safra kesesinin iltihabı) hastalığının tedavisinde kullanılır.

Kuşburnu kalp-damar sistemine ve kanın terkibine olumlu etkiliyor, kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyondan muzdarip olanlara kuşburnu demlemesi yardımcı olabilir.

Kuşburnu çekirdeklerinden eter yağı hazırlanır. Bu yağ çok güçlü yara iyileştiricidir ve iltihaba karşı etkili ilaçtır. Kuşburnu cildin yenilenmesi (restorasyon) süreçlerini hızlandırır ve dolayısıyla kuşburnu yağı yanıkların, dermatozların, trofik ülserlerin tedavisinde kullanılır. Çocuklarda çeşitli çizikler, kesikler vb. deri zedelenmeleri sırasında kuşburnu yağını doğal şifa aracı olarak kullanılır.

Kuşburnu sinir sistemine de olumlu etkiliyor, hafızayı güçlendirir.

Kuşburnu demleme, çaylar şeklinde kullanılır. En popüler araç kuşburnu demlemesi. Fakat bu demlemeyi doğru hazırlamak gerekir. Bu çok önemlidir. 1 çorba kaşığı kuşburnu için 1 bardak kaynar su gereklidir. Kuşburnu iyi ezilir, termosa konur, üzerine kaynar su dökülür ve 6-8 saat içinde demlenilir. Daha sonra demlemeni birkaç kez bezle iyi süzmek gerekir ki, kuşburnunun içerisinde bulunan ince tüycükler demlemeye düşmesin. Bu tüycükler mide-bağırsak sistemine tahriş edici olarak etkiler.

Demlemeyi gün boyunca 1-2 bardak kadar içebilirsiniz. Demlemeyi 1-2 hafta içinde kabul edin, sonra 1-2 hafta mola verin ve yine kabul edin.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.