Sağlığa Faydalı Bilgiler

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen meyveler ve faydaları

03.10.2017
478
Kur’an-ı Kerim’de adı geçen meyveler ve faydaları

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de birkaç meyvenin adı özellikle vurgulanıyor ki, bu meyvelerin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin inkâr edilemez bir olgu olduğunu vurgulamıştır.

Kur’an-ı Kerim’de adı geçen meyveler ve faydaları

İncir: İncir içeriğindeki besin değeri, vitaminler ve mineraller sayesinde vücutta yüksek miktarda enerji bırakır. Sodyum, potasyum ve magnezyum açısından zengindir. İncirlerde en az C vitamini bulunur. Ayrıca B3, B6, B2 ve K vitaminleri içerir. İncir kalp sağlığını korur, kan basıncını normalleştirir, vücudu toksinlerden arındırır, bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler ve cilt hastalıklarında koruyucu bir etki yaratır.

Üzüm: Üzüm büyük bir protein ve lif kaynağıdır. Bu maddeler insan vücudundaki enerji dengesini düzenler. İçerdiği kalsiyum kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

Nar: Kış mevsiminin en sevilen meyvesi olan nar bol miktarda C vitamini, demir, potasyum ve polifenol maddeleri vardır. Bütün bunlar, özellikle, kış aylarında bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücuttaki kolesterol ve şeker seviyesini dengeleyen bu meyve kanser hücrelerinin gelişmesine de engel olur. Üstelik en iyi kan artıran meyve olarak kabul edilir.

Vişne: Vişne güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca A vitamini bakımından zengindir. Baş ağrıları sırasında 15-20 adet kiraz yemek ağrıyı hemen yok eder.

Muz: Muz böbreklerin birinci ilacı olarak kabul edilir. Ayrıca, bağırsaktaki bakterileri öldürür. Metabolizmanın çalışmasına etki gösterir ve mideye rahatlık getirir. Muz cildin sağlıklı ve kusursuz görünmesine de yardımcı olur.

Hurma: Hurma insanın DNA yapısını ve vücudun hücrelerini yenileme özelliğine sahiptir. Enerji değeri oldukça yüksektir. İçeriğinde protein ve çeşitli yağlar başta olmak üzere, 16 farklı mineral ve vitamin vardır.

BENZER YAZILAR

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.